Parafia

Ogłoszenia parafialne


Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Kontakt

Parafia pw.  św.  Jakuba Apostoła
ul. Kościelna 2
82-340 Tolkmicko

tel.: (+48) 605-622-456
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Oratorium


 UWAGA: WSZYSTKIE AKTUALNE INFORMACJE O NASZYM ORATORIUM ZNAJDZIESZ NA STRONIE: 

https://www.facebook.com/ora.oratorium.tolkmicko?fref=ts

 

SZUKAJ TEŻ NA STRONACH PARAFIALNYCH. 

http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,295,oratorium-ferie-w-zakopanem-01-072015.html

http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/aktualnosci,685,ferie-zimowe-w-zakopanem-01-07022015.html

http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/aktualnosci,679,zima-w-miescie-2015.html 

http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,291,zima-w-miescie-2015.html

http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,293,uroczystosc-sw-jana-bosko-31012015.html

 

BOSKIE LATO W TOLKMICKU

ZOBACZ INFORMACJĘ I ZDJĘCIA:

http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/aktualnosci,614,boskie-lato-w-tolkmicku-2014-polkolonie-letnie.html

http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,260,boskie-lato-w-tolkmicku-2014.html

  31.05.2014

 "Wspólnota wyrasta z nadziei, a nadzieja jest owocem prawdziwej wspólnoty". Oratorium to wspólnota księdza Bosko, która zbiera wokół siebie dzieci i młodzież, a ci ciągle potrzebują prawdziwej nadziei, uśmiechu i radości. Każdy tego potrzebuje dorosły o mały. Mamy to  w domu rodzinnym, ale też wiemy, że nie jest tak zawsze.


Prawdziwa wspólnota oratoryjna ma dawać nadzieję. Jak to zobrazować? W maju byliśmy na biwaku na Świętym Kamieniu. Grupa przyjaciół i piękno przyrody stworzyło piękny klimat radości i zabawy. Długo siedzieliśmy każdego dnia przed ogniskiem, w jego blasku, grzejąc się jego płomieniami, bo tegoroczna majówka nas nie rozpieszczała swoim ciepłem. Na koniec zalewaliśmy ognisko wodą i zasypywaliśmy piaskiem, a rano pierwszą czynnością było rozpalenie ogniska. Tu zaczynał się problem, bo drewno było zamoknięte. Trudno rozpalić takie ognisko. Jest wiele prób i potrzeba dużego wysiłku.


Oratorium to narzędzie - to zapałka w ręku Pana Boga - aby Pan zapalił ogień, który będzie płonął i nie zgaśnie. Chcemy tworzyć wspólnotę, która będzie zapalała serca do dobra, dlatego nasze Oratorium św. Jana Bosko wychodzi do dzieci i młodzieży z różnymi propozycjami: gry, zabawy, rajdy, podchody, wyjazdy, formację, zwykłe siedzenie na schodach przed domem zakonnym. Ale najważniejsza jest modlitwa, która tworzy Oratorium. Ksiądz Bosko dał taką nazwę Oratorium, bo ono mówi, że fundamentem jest modlitwa. Ona daje siłę i nadzieję. Ona staje się zapałką w rozpaczy, smutku i samotności.


W maju udało nam się zorganizować wiele spontanicznych rajdów rowerowych, byliśmy kilka razy na pizzy, grupa animatorów wzięła udział w Inspektorialnym Spotkaniu Animatorów w Ełku, nasza reprezentacja ministrantów była na "Dominikaliach" w Ostródzie, gdzie uczestniczyli w wielu atrakcjach przygotowanych przez organizatorów. Wspaniała grupa młodych ludzi przez cały miesiąc uczestniczyła w codziennych majówkach. Gratulację dla nich. Są nadzieją i radością parafii. Najważniejsza jednak codzienność i można nas spotkać w Oratorium domu salezjańskiego od 16.00 do 19.00. 

                                                        Ks. Darek 

Zdjęcia: http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,245,migawki-z-zycia-oratorium-w-tolkmicku.html.......................................................................................................................

 

 

W TEJ ZAKŁADCE BĘDZIEMY UMIESZCZAĆ NAJNOWSZE INFORMACJE Z NASZEGO ORATORIUM.

LINK NA DOLE STRONY JEST NIEAKTYWNY!!!

............................................................................................................................

............................................................................................................................

ORATORIUM im. św. JANA BOSKO

"Oratorium to dom który przygarnia, parafia która ewangelizuje,
szkoła która przygotowuje do życia i podwórko,
gdzie spotykają się przyjacielei żyje się radośnie."

Krótko po  objęciu  Parafii pw. św Jakuba Apostoła w Tolkmicku przez Ks.  Proboszcza Sławomira Szczodrowskiego, wśród licznych Jego pomysłów znalazł się i ten, związany z otwarciem oratorium dla dzieci i młodzieży.  Jako Salezjanin, postanowił zadbać o integralny rozwój młodego człowieka, tak, by stał się wg słów św. Jana Bosko „uczciwym człowiekiem i dobrym chrześcijaninem” i odkrył swoje miejsce w Kościele i świecie. Wychowanie takie dokonuje się wg systemu prewencyjnego ks. Bosko, opartego na rozumie, religii i miłości.

Główne zadania tego systemu to:

 

12 października 2007 roku zebrał się Komitet Założycielski stowarzyszenia o nazwie Oratorium im. św. Jana Bosko w Tolkmicku.

Wybrano władze, zgromadzono stosowną dokumentację i 22 października 2007r. Oratorium zostało zarejestrowane w Sądzie Rejonowym w Olsztynie jako Stowarzyszenie. Uroczystego otwarcia dokonano 31 stycznia 2008r, w 120 rocznicę śmierci  św. Jana Bosko.

Pracę z dziećmi i młodzieżą rozpoczęto jednak na długo przed otwarciem Oratorium. Dużą zasługą jest tu praca kleryka Piotra Seroczyńskiego, bardzo zaangażowanego w rozwój tej placówki.

O tym, że jest ona  bardzo potrzebna w naszym mieście, świadczy liczna obecność dzieci i młodzieży każdego popołudnia

Przez 2 lata działalności Oratorium dało się poznać jako placówka otwarta na każdego młodego człowieka i jego problemy, oferując mu atrakcyjne formy spędzenia wolnego czasu. Dzieci i młodzież gromadzą się w grupach i wspólnotach o charakterze formacyjnym. Oratorium współpracuje ze szkołami i różnymi instytucjami. Tu mogą otrzymać pomoc mający kłopoty z nauką. Można też należeć do kółek zainteresowań.  Młodzi ludzie bardzo chętnie korzystają z licznych imprez sportowo turystycznych.

Bywalcom Oratorium upływa szybko czas przy muzyce, herbatce, licznych grach i zabawach, w tym terenowych. Organizowane są wyjazdy do kina i teatru.

Wszelka działalność oratoryjna wspierana jest przez bardzo aktywną grupę animatorów oraz wolontariuszy, zawsze chętnych do pomocy.

Oratorium im. św. Jana Bosko w Tolkmicku było inicjatorem lub współorganizatorem wielu imprez środowiskowych. Można tu wymienić konkursy wiedzy o św. Janie Bosko, na palmę wielkanocną, festyny parafialne,  Cecyliadę, odpust parafialny,  Dzień Papieski, konkurs „Mój Anioł”, konkurs na ilustrację do ewangelii adwentowych, turnieje „6” piłkarskich, różne festyny dla dzieci, wycieczki krajoznawcze itp. Wspaniałym podsumowaniem niespełna dwuletniej działalności Oratorium była Nominacja w Konkursie Elbląskiej Nagrody TUUS w kategorii "JAN PAWEŁ II - PAPIEŻ WOLNOŚCI".

W sierpniu 2009 r. przybył do naszej parafii diakon Piotr Kępa, który decyzją władz zakonnych będzie pełnił  funkcję Kierownika Oratorium.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1 sierpnia 2010r. funkcję Kierownika Oratorium przejął ks. Mariusz Rygała.

Rozpoczęcie nowego roku
w ORATORIUM im. św. Jana Bosko
w Tolkmicku
 
W sobotę 4 września, o godzinie 15.00, oratoryjne podwórko ożyło po wakacyjnej przerwie. W ten sposób oficjalnie rozpoczęliśmy nowy rok oratoryjny 2010/2011. Głównym organizatorem był ks. Mariusz Rygała – nowy Kierownik tolkmickiego Oratorium. 

Licznie zgromadzone dzieci, pod wodzą naszych wspaniałych animatorów, mogły przez kilka godzin bawić się w radosnej atmosferze. Nie zabrakło wspólnych zabaw podwórkowych, gry w admirała, wspólnych śpiewów, tańców ze specjalnym układem, wizyty u wyroczni, czy wspólnego śpiewu karaoke.  Można było posilić się kiełbaską, przygotowaną specjalnie na naszym grillu. Zabawa trwała w najlepsze, dzieci rozeszły się około godziny 19, animatorzy dopiero późnym wieczorem.
Atmosfera otwarcia dodała wszystkim nowych sił do codziennej pracy.

Zobacz:  http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,49,otwarcie-roku-oratoryjnego-201011.html

Zobacz stronę Oratorium:http://www.oratorium-tolkmicko.salezjanie.pl/

FERIE ZIMOWE 2011 W ORATORIUM
Dostępne poddziały:


03861506on-line:22
Parafia świętego Jakuba Apostoła w Tolkmicku 2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
lanart