Parafia pw. św. Jakuba Apostoła
ul. Kościelna 2
82-340 Tolkmicko
tel.: (+48) 605-622-456
www.salezjanie-tolkmicko.pl
SALEZJAŃSKI OŚRODEK WYCHOWAWCZO- EDUKACYJNY
W TOLKMICKU
PROJEKT
1. Infrastruktura.
Projekt realizowany będzie w Tolkmicku na terenie staromiejskiego obszaru zabytkowego w centrum miasta, przy rynku - na ul. Kościelnej 5. Znajduje się tu kamienica z przełomu XVIII wieku wraz z dwoma budynkami gospodarczymi. Całość terenu jest ogrodzona. Kompleks jest własnością Towarzystwa Salezjańskiego.
2. Na czym będzie polegał projekt.
Salezjanie są w Polsce od końca XIX wieku. Od początku zajmują się młodzieżą-wychowują, uczą, pomagają. Prowadzą dla młodzieży szkoły, oratoria i świetlice. Zajmują się także młodzieżą w domach poprawczych. Zakon salezjański został założony w 1859 roku, a w Polsce pierwsi salezjanie pojawili się w 1898 roku. Ich zgromadzenie rozwijało się bardzo prężnie aż do II wojny światowej. Również po wojnie, choć ich działalność była ograniczona tylko do parafii, Towarzystwo Salezjańskie rozwijało się. W 1979 roku miało 938 członków.
Po 1989 roku salezjanie wrócili do prowadzenia szkół i innych placówek wychowawczych czy edukacyjnych. W 1997 prowadzili już 31 placówek szkolnych (na 185 katolickich szkół w Polsce).
Niniejszy projekt łączy się z działalnością Towarzystwa Salezjańskiego poprzez stworzenie ośrodka wychowawczo edukacyjnego w Tolkmicku. Kieruje swoją ofertę do szkół podstawowych, ponadpodstawowych, liceów, ośrodków wychowawczych, które chcą organizować dla swoich wychowanków warsztaty edukacyjne, zielone szkoły, plenery artystyczne itp. Oferta kierowana jest także do miejscowej ludności, jako miejsce spotkań integracyjnych przy wypieku chleba, w specjalnie wybudowanym piecu chlebowym, a także wędzeniu ryb. Na bazie planowanej do realizacji infrastruktury można będzie zorganizować dowolne przedsięwzięcie, mające na celu działalność społeczną, edukacyjną, a także integracyjną.
Kompleks, w którym planowana jest inwestycja składa się z zabytkowej kamienicy i dwóch budynków gospodarczych. Teren jest ogrodzony.
Projekt zakłada przebudowę i modernizację tego kompleksu, w celu dostosowania go do okresowego przebywania w nim różnych grup młodzieży wraz z opiekunami.
PIĘTRO - Na poddaszu kamienicy powstaną pomieszczenia dla opiekunów młodzieży, która będzie przebywała w ośrodku. Planowane są pomieszczenia stanowiące sypialnie dla 4 opiekunów wraz z pomieszczeniami sanitarnymi. W dolnej kondygnacji budynku powstanie:
PARTER - Na parterze powstanie sala spotkań, przeznaczona dla młodzieży i opiekunów, w której można będzie zorganizować zajęcia edukacyjne. Ma to być także miejsce do spędzania czasu wolnego przebywającej w budynku młodzieży. W tej części ma powstać również sala edukacyjno- wystawiennicza, tematycznie nawiązująca do szlaku Św. Jakuba Apostoła oraz dziedzictwa kulturowego regionu, tradycji rzemieślniczej np. wyrobu ceramiki użytkowej, tradycji rybackich. Ponadto na tej kondygnacji znajdować się będą pomieszczenia kuchenne do przygotowania i podgrzania posiłków.
PIERWSZY BUDYNEK GOSPODARCZY.
W jednym z przyległych budynków gospodarczych planuje się zbudować piec do wypieku chleba oraz wędzarni. Celem tego przedsięwzięcia jest integracja miejscowej ludności poprzez wspólne wieczory, spędzane przy wypieku chleba, poznawania tajniki historycznego wypieku chleba, komponowanie własnych składników i wypiek, degustacja wypieczonego pieczywa. Będzie tu także możliwość wędzenia pokarmów, głównie ryb.
Takie spotkania pełnić będą funkcję integracyjną dla ludności, ale także edukacyjną, poprzez nawiązanie do tradycji rybackich regionu. Można tu będzie również zorganizować warsztaty dla młodzieży, zakończone np. wspólnym ogniskiem i konsumpcją.
Ponadto planuje się wybudowanie pieca do wypalania ceramiki. Celem tego działania jest upowszechnianie wiedzy na temat bogatych tradycji ceramicznych Tolkmicka oraz dorobku mało znanej dziś wytwórni z Tolkmicka, co będzie również stanowiło przyczynek do badań nad tolkmickim ośrodkiem ceramicznym, pozostającym przez ostatnich pięćdziesiąt lat w kompletnym zapomnieniu.
Tolkmicko, to od wieków najważniejszy (obok Kadyn) ośrodek garncarski nad Zalewem Wiślanym. Nie bez powodu zyskało nazwę "miasta garncarzy" (Töpferstadt). Tu w najlepszym okresie, u schyłku XIX w., niemal, co dziesiąta rodzina zajmowała się garncarstwem, przy tym produkcja ceramiczna obejmowała również cegielnię. Skalę zjawiska potwierdzać może fakt, iż po Zalewie Wiślanym pływały specjalne żaglowce transportowe, służące do przewożenia materiału ceramicznego, zwane "Tolkemitter Lomme".
DRUGI BUDYNEK GOSPODARCZY.
W drugim budynku gospodarczym planuje się zaadaptowanie pomieszczeń na pracownię ceramiczną, przeznaczoną na warsztaty twórcze dla młodzieży i dzieci, poprzez organizowanie tematycznych wakacji i ferii.
Warsztaty będą miały na celu rozwijanie zdolności manualnych, potrzebę twórczego, aktywnego myślenia i działania, organizacji pracy. Tworzenie w glinie - najstarszym materiale rzeźbiarskim, to zajęcie kreatywne, pozwalające wyrazić siebie, a przedmiot zrobiony samodzielnie, wymyślona przez siebie rzecz lub dekoracja są niezwykłe i niepowtarzalne. Ponadto zajęcia z ceramiką, to dziedzina, która łączy różne formy aktywności - zabawę, naukę i pracę.
Uczestnik świadomie, samodzielnie i aktywnie uczestniczy w całym złożonym procesie powstawania ceramiki. Młodzieży uczestniczącej w warsztatach pokazywana będzie alternatywna forma spędzania wolnego czasu. Wykonywana praca z pewnością odreaguje ich napięcia i negatywne emocje, wyciszy.
Celem projektu jest zwiększenie aktywności społecznej poprzez udział w wernisażach, warsztatach plastyczno – rzemieślniczych, zapoznanie z technikami wymarłego rzemiosła, jakim jest garncarstwo, zwiększenie świadomości na temat dziedzictwa kulturowego i historycznego regionu.
Projekt zakładał również remont budynku z przeznaczeniem na galerię artystyczną, która poszerzy ofertę kulturalną i turystyczną regionu.
Uczestnicy warsztatów garncarskich, młodzież szkolna, pozyskają nowe umiejętności i poszerzą wiedzę na temat technik tworzenia wyrobów z gliny. Każdy uczestnik przedsięwzięcia będzie mógł zostać twórcą niepowtarzalnego dzieła, i okazji do pobudzenia nowych zainteresowań oraz poznania technik wymarłego rzemiosła, jakim jest garncarstwo.
....................................
Drogi Czytelniku tej informacji.
Ten szczytny cel, jaki chcemy zrealizować, nie może być wykonany środkami własnymi ani zakonnymi. Po cichu liczymy, że może ktoś się tym projektem zainteresuje, że może będzie nam mógł pomóc w jego realizacji. Potrzeby są ogromne.
Wykonaliśmy dokumentację techniczną i wstępne przygotowanie obiektów pod realizację projektów.
W celu pozyskania środków na tę inwestycję czynimy starania, składając wnioski w stosownych fundacjach.
Może znajdzie się osoba, rodzina, firma, która będzie chciała nam pomóc? Może ktoś będzie chciał mieć swój udział w tym dziele? Liczymy na takie kontakty. Znajdują się one na stronie parafialnej, podajemy je również pod tą informacją:
Redakcja strony: parafiatol@wp.pl
tel. Parafii: 605 622 456
Z salezjańskim pozdrowieniem
ks. Sławomir Szczodrowski /Ks. Dyrektor/
Zobacz zdjęcia: http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,289,salezjanski-osrodek-wychowawczo-edukacyjny-w-tolkmicku-na-dzien-31122014-cz-1.html
Zobacz II ETAP: