Parafia

Ogłoszenia parafialne


Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Kontakt

Parafia pw.  św.  Jakuba Apostoła
ul. Kościelna 2
82-340 Tolkmicko

tel.: (+48) 605-622-456
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Pogrzeb Chrześcijański


  1. W celu dopełnienia formalności pogrzebu możemy zgłosić się w kancelarii parafialnej - można to uczynić nawet poza godzinami urzędowania.
  2. Pogrzeb załatwia najbliższa rodzina w Parafii zamieszkania. Jeżeli pogrzeb jest poza parafią zamieszkania potrzebna jest zgoda na pochówek proboszcza, na którego parafii zmarły zamieszkiwał.
  3. Przy zgłaszaniu pogrzebu należy w kancelarii parafialnej przedłożyć "Skrócony akt zgonu" z USC oraz zaświadczenie ks. kapelana o przyjęciu przed śmiercią sakramentu chorych (dotyczy to zwłaszcza zmarłych w szpitalu).
  4. Rodzina zmarłej osoby może skorzystać z dwóch form pogrzebu chrześcijańskiego:
    • Pogrzeb z Mszą św. - rozpoczyna się przed drzwiami kościoła o wyznaczonej godzinie.
    • Tzw. "Pokrop" - czyli forma pogrzebu chrześcijańskiego bez Mszy św. - całość odbywa się na cmentarzu.
  5. Cmentarzem parafialnym przy ul. Szkolnej 24 zarządza Proboszz Parafii pw. św. Jakuba Ap. w Tolkmicku.
  6. Pogrzeb, miejsce grobowe i wszelkie inne sprawy związane z pogrzebem są załatwienia zgodnie z Prawem Państwowym i Prawem Kościelnym, które to prawa się wzajemnie uzupełniają w tych kwestiach.

POGRZEB KATOLICKI A KREMACJA ZWŁOK 

Kościół co prawda nie zakazuje kremacji, jednak usilnie zaleca grzebanie ciał zmarłych. Kremację zaś tylko dopuszcza. Przy kremacji zasadniczą część pogrzebu, a więc Mszę św. i ostatnie pożegnanie z udziałem rodziny i parafian, powinno się odprawić przed skremowaniem ciała zmarłego. Natomiast kremacja i złożenie urny w grobie lub kolumbarium ma mieć skromny charakter, w obecności jedynie najbliższej rodziny. Tak mówią przepisy kościelne. Wyrastają one z wiary Kościoła. To ciało ludzkie, a nie proch jest świątynią uświęconą przez Ducha Świętego

Dodatek do „Obrzędów pogrzebowych”, który został zatwierdzony przez Watykan, nie zawiera kategorycznego nakazu odmowy wystawiania urny z prochami zmarłego w kościele podczas Mszy św. pogrzebowej. 

„Tym, którzy wybrali spalenie swoich zwłok, należy udzielić pogrzebu chrześcijańskiego, chyba że na pewno wiadomo, iż podjęli oni tę decyzję z motywów przeciwnych zasadom wiary chrześcijańskiej. (...) Obrzędy pogrzebowe należy odprawić w formie przyjętej w danym kraju, tak jednak, by było wiadomo, że Kościół wyżej ceni zwyczaj grzebania zwłok, ponieważ sam Chrystus chciał być pogrzebany. 

Dajemy to pod rozwagę wszystkim, którzy chcą po śmierci być skremowani bez poważnych przyczyn. 

 

 

03902782on-line:11
Parafia świętego Jakuba Apostoła w Tolkmicku 2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
lanart