Parafia

Ogłoszenia parafialne


Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Kontakt

Parafia pw.  św.  Jakuba Apostoła
ul. Kościelna 2
82-340 Tolkmicko

tel.: (+48) 605-622-456
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Aktualności

DNI JAKUBOWE 23 - 24.07.2016 (2016-07-25)
DNI JAKUBOWE 23 - 24.07.2016

DNI JAKUBOWE

2016

ZAKOŃCZONE

Tegoroczne Dni Jakubowe w naszym mieście przeszły do historii. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla mieszkańców i gości, którzy licznie odwiedzili nas w tych  Dniach.

W sobotę 23 lipca na Świętym Kamieniu, rozpoczęła się inscenizacja Chrztu Lanzanii. Dalsza część tego wydarzenia miała miejsce przy wejściu do kościoła. Przez cały dzień na rynku przed Urzędem Miasta i Gminy funkcjonowała „wioska pruska”, przenosząca nas w „tamte czasy”. Szczegóły i zdjęcia zamieściliśmy w poprzedniej informacji na naszej stronie parafialnej.

Wieczorem w Kościele pw. Św. Jakuba Apostoła, który jest również patronem miasta, odprawiona została Msza Św. w intencji rybaków, tych czynnych i tych, którzy już nie pracują, oraz tych, którzy przenieśli się już do wieczności. Św. Jakub jest również patronem rybaków. Oprawę liturgiczną tej Mszy zapewniła Parafialna Orkiestra Dęta z Szastarki, która kolejny raz gości w naszym miasteczku.

Po Mszy Świętej, w kościele mieliśmy okazję posłuchać „Opowieści lutni” - melodii renesansowych w wykonaniu Macieja Góry i Jarosława Feliksa Redlińskiego.

Drugi „Dzień Jakubowy” rozpoczęliśmy o godz. 13:00 uroczystą sumą odpustową, koncelebrowaną, której w asyście licznie zgromadzonych Księży z Dekanatu Elbląg Północ, przewodniczył ks. Stanisław Wójcik – były Proboszcz naszej parafii. Oprawę liturgiczną zapewniła również Parafialna Orkiestra Dęta z Szastarki, której opiekunem jest ks. Andrzej Arbaczewski, proboszcz tamtejszej parafii. Na zakończenie Mszy Św. była procesja wokół kościoła. Monstrancję niósł Wikariusz Generalny Diecezji Elbląskiej – ks. Walenty Szymański. Suma zakończyła się ucałowaniem relikwii Św. Jakuba Apostoła które posiadamy w naszej świątyni.

Orkiestra dęta poprowadziła wszystkich na Targowisko miejskie, gdzie nas czekało mnóstwo atrakcji dla „duszy i podniebienia”. Na stołach znalazło się wiele różnych produktów i towarów, ze słynnymi pierogami włącznie. Najbardziej oblegane były stoły z warsztatami artystycznymi pod hasłem „Bez korzeni nie ma korony drzew”. Organizatorami tego projektu są: Stowarzyszenie Viva art, oraz Centrum Spotkań Europejskich „ Światowid” w Elblągu, przy współorganizacji Stowarzyszenia Mieszkanców Wsi „Oleśno – Wieś z pomysłem”, naszego Oratorium i Parafii.

W tym czasie na scenie rozpoczęły się występy rodzimych talentów przygotowanych przez Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Tolkmicku, gości, przybyłych na to spotkanie, oraz talentów wspaniałe występy osób niezrzeszonych. Wystąpili: „Anita i Sylwia”, Stowarzyszenie Wsi Oleśno, Sasanki, Tolkmiczanki, Parafialna Orkiestra Dęta z Szastarki, akordeonista Robert Furs, Zespół Sentyment, Mirella Burcewicz, Barbara Klikowicz i Marek Żochowski. Licznie zgromadzona publiczność bawiła się do wieczora. 

W tym czasie w porcie rybackim ks. Proboszcz Józef Grochowski poświęcił w porcie łodzie i jachty, a po Mszy Św. wieczornej, przed kościołem – samochody i wszelkie pojazdy. 

Minione Dni Jakubowe należy zaliczyć do udanych. Organizatorzy dołożyli dużych starań, by wypadły one ciekawie, żeby każdy znalazł coś dla siebie. I tak chyba było. Ci, co w nich uczestniczyli, chyba nie narzekają.  

Lista organizatorów jest długa. Są oni wymienieni na plakacie, zamieszczonym na naszej stronie. Dziękujemy wszystkim, za trud przygotowania tego spotkania, a zwłaszcza Pani Magdalenie Dalman – Przewodniczącej Rady Miasta, Panu Burmistrzowi Andrzejowi Lemanowiczowi, Ks. Proboszczowi  Józefowi Grochowskiemu, Panu Robertowi Oleszkiewiczowi – Dyrektorowi Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury, Członkom Ochotniczej Straży Pożarnej w Tolkmicku, wszystkim, którzy współorganizowali to spotkanie, występowali na scenie, wystawiali swoje towary i uczestniczyli w tych pięknych spotkaniach z okazji Dni Jakubowych 2016. 

W poniedziałek 25 lipca, liturgiczne Święto Św. Jakuba Apostoła, o godz. 18:00 w kościele zostanie odprawiona Msza Św. za zmarłych, spoczywających na naszym cmentarzu, a następnie, procesyjnie udamy się na cmentarz, by jeszcze pomodlić się w miejscu Ich spoczynku.

Do zobaczenia za rok. 

Zdjęcia:

http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,421,800-lecie-chrztu-lanzanii-23072016.html

http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,422,dni-jakubowe-23-24072016-cz1.html

http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,423,dni-jakubowe-23-24072016-cz2.html

http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,424,dni-jakubowe-23-24072016-cz3.html

http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,425,dni-jakubowe-23-24072016-cz4.html

http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,426,msza-sw-za-zmarlych-swieto-sw-jakuba-ap-25072016.html

03780889on-line:11
Parafia świętego Jakuba Apostoła w Tolkmicku 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
lanart