Parafia

Ogłoszenia parafialne


Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Kontakt

Parafia pw.  św.  Jakuba Apostoła
ul. Kościelna 2
82-340 Tolkmicko

tel.: (+48) 605-622-456
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Aktualności

BEZ KORZENI NIE MA KORONY DRZEW - Warsztaty artystyczne 16.06.2016 (2016-06-16)
BEZ KORZENI NIE MA KORONY DRZEW - Warsztaty artystyczne 16.06.2016

WARSZTATY ARTYSTYCZNE

W ANIOŁOWIE

16.06.2016

16 czerwca 2016 r. grupa członkiń Koła Robótek Ręcznych przy naszej parafii udała się do Aniołowa na Warsztaty malarstwa na szkle. Zainaugurowały one  III edycję projektu „Bez korzeni nie ma korony drzew”.

Dzisiejsze spotkanie jest pierwszym z tego cyklu.

W Świetlicy „Pod Dobrym Aniołem”, powitała nas grupa członków Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Aniołowo z Panią Prezes Haliną Cieśla oraz Panem Sołtysem. Gospodarze stworzyli bardzo rodzinną atmosferę.

Następnie Panie: Ewa Bednarska Siwilewicz oraz Paula Załuska, wytłumaczyły  na czym polega dzisiejsze spotkanie czyli warsztaty artystyczne a dokładnie malarstwo na szkle.

"Malarstwo na szkle - witrochromia była znana w średniowieczu, obecnie pojawia się w sztuce ludowej, to rodzaj malarstwa, gdzie obraz występuje po drugiej stronie szkła, jest malowany  farbami olejnymi za pomocą pędzla i pióra. 

W tej technice najpierw maluje się wszystkie szczegóły,  kontury, następnie laserunki, światła, na końcu kryjące ciemne partie oraz tło. Odmianą tej techniki  jest howitrochromia, tutaj całą szybę pokrywa się białą lub barwną zaprawą za pomocą impastu  farbą olejną. Po wyschnięciu farby wykonuje się rysunek przez wydrapywanie. Następnie zostaje on pokryty farbą innego koloru.

To niezwykle interesująca technika, którą można wykorzystać także do wykonania przedmiotów użytkowych i biżuterii".

Praca sprawiła wiele radości członkiniom naszego Koła oraz Paniom ze Światowida,  Aniołowa  i Oleśna. Zadanie nie było łatwe ale jakoś dobrnęłyśmy do końca... 

Dziękujemy dzisiejszym gospodarzom spotkania, Paniom prowadzącym zajęcia, Paniom uczestniczącym a przede wszystkim  Pani Teresie Miłoszewskiej - Kierownikowi Działu Edukacji Kulturalnej w Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu, za wdrożenie tego projektu. Do zobaczenia w Tolkmicku na Dniach Jakubowych.

Organizatorzy:

Stowarzyszenie Kulturalne „Viva art.” w Elblągu i CSE „Światowid”

Partnerzy: 

- Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi "Oleśno - wieś z pomysłem"

- Stowarzyszenie: Oratorium św. Jana Bosko w Tolkmicku.

- Parafia pw. Św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku

Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

03808539on-line:44
Parafia świętego Jakuba Apostoła w Tolkmicku 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
lanart