Parafia

Ogłoszenia parafialne


Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Kontakt

Parafia pw.  św.  Jakuba Apostoła
ul. Kościelna 2
82-340 Tolkmicko

tel.: (+48) 605-622-456
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Aktualności

PIELGRZYMKA DO PŁOCKA I LORETTO 17.10.2015 (2015-10-18)
PIELGRZYMKA DO PŁOCKA I LORETTO 17.10.2015

PIELGRZYMKA 

DO PŁOCKA I LORETTO

17.10.2015

Jeszcze przed świtem 17 października br., 46 osobowa grupa z naszej parafii, pod duchowym przewodnictwem ks. Wiesława Kani, wyruszyła na pielgrzymkę do Płocka i Loretto. 

Pierwsze kroki skierowaliśmy do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku, gdzie skupiliśmy się na modlitwie w kaplicy zakonnej.Następnie bardzo miła Siostra przybliżyła nam całą drogę zakonną Św. Siostry Faustyny Kowalskiej, ze szczególną uwagą na Jej pobyt w Płocku.

Nasi parafianie mają już trochę wiedzy na temat Świętej Siostry Faustyny .  Od 2012 roku mamy w  kościele Relikwie I stopnia tej Świętej. Byliśmy też na pielgrzymce w Wilnie oraz w Łagiewnikach - po odbiór  Relikwii. Płock, to kolejne miejsce do zgłębienia tajemnic Jej życia. Otrzymaliśmy tu wiele szczegółów, które poszerzyły naszą wiedzę. 

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku odwiedza wiele pielgrzymek, ponieważ kult Świętej Siostry Faustyny za przyczyną Św. Jana Pawła II rozszerzył się na cały świat. Dlatego trwają prace nad jego rozbudową. 

Z Sanktuarium udaliśmy się do Muzeum Diecezji Płockiej. Byliśmy zaskoczeni bardzo bogatymi zbiorami sakralnymi i nie tylko. Mieliśmy znów szczęście. Przewodnik, oprowadzający nas po niezliczonych salach muzealnych, posiadał bardzo bogate wiadomości na temat zasobów Muzeum. Ze szczegółami, czasami anegdotami opowiadał nam o wszystkim, co zobaczyliśmy. 

Byliśmy też w celi Św. Siostry Faustyny, upodobnionej do czasów pobytu  Świętej,  z udostępnieniem niektórych eksponatów należących do Siostry.

Z Muzeum przeszliśmy do Bazyliki Katedralnej, gdzie zapoznaliśmy się z jej historią  i zabytkami, wśród nich z Drzwiami Gnieźnieńskimi. Należą one do jednych z najlepszych dzieł tego typu w dwunastowiecznej Europie, choćby ze względu na rysunek kwater jak i kunszt ich wykonywania. Metalowe drzwi zawierają płaskorzeźby ukazujące  fundatorów i biskupów średniowiecznych.Przed tymi drzwiami witano dostojnych gości, udzielano chrztu, zawierano małżeństwa, odprawiano pokutę, zbierano się na narady, wydawano sądowe wyroki.

W Katedrze płockiej zakończyła się nasza wizyta w tym malowniczym mieście. 

Udaliśmy się do Loretto, do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej.

W Kaplicy uczestniczyliśmy w Mszy Św. sprawowanej przez Ks. Wiesława. Zamiast kazania Siostra Zakonna przybliżyła nam historię i działalność Zgromadzenia oraz sprowadzonej z Włoch figury Matki Bożej Loretańskiej. Usłyszeliśmy też sporo informacji o bł. ks. Ignacym Kłopotowskim, Założycielu Zgromadzenia. Ucałowaliśmy Jego Relikwie. Potem obiad u Sióstr i Różaniec w Kaplicy.

Nasza pielgrzymka dobiegła końca. Od Tolkmicka dzieliło nas 5 godzin jazdy. Utrudzeni ale szczęśliwi z duchowego pokarmu, jakiego dostarczył nam ten wyjazd, dotarliśmy do domu... 

Bóg zapłać naszym duszpasterzom a szczególnie ks. Wiesławowi za ten kolejny wyjazd. Czekamy na następny.... 

                                                                                                               Wdzięczni Pielgrzymi

Zdjęcia: http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,353,pielgrzymka-do-plocka-i-loretto-17102015.html

03721190on-line:11
Parafia świętego Jakuba Apostoła w Tolkmicku 2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
lanart