Parafia

Ogłoszenia parafialne


Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Kontakt

Parafia pw.  św.  Jakuba Apostoła
ul. Kościelna 2
82-340 Tolkmicko

tel.: (+48) 605-622-456
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Aktualności

DNI JAKUBOWE 2015 ZAKOŃCZONE (2015-07-28)
DNI JAKUBOWE 2015 ZAKOŃCZONE

DNI JAKUBOWE

TOLKMICKO

25 -26.07.2015

W niedzielę 26 lipca br.,  wieczorem, zakończyły się w Tolkmicku V DNI JAKUBOWE. Niestety, trudno było realizować wszystko, co przygotowali organizatorzy, ze względu na deszcz, przed którym publiczność uciekała z tolkmickiego targowiska. Dla wielu osób nie była to jednak przeszkoda i dzielnie korzystali z wszystkich atrakcji. 

Dni Jakubowe rozpoczęły się już w piątek wieczorem Różańcem za zmarłych, spoczywających na tolkmickim cmentarzu

Sobotnie uroczystości, to w naszym  kościele obrzędy liturgiczne ku czci Św. Jakuba , patrona miasta i parafii. Mszę odpustową celebrował Dziekan Dekanatu Północ, ks. Walenty Szymański, w asyście wielu innych księży z tego Dekanatu i gości. Msza zakończyła się procesją wokół kościoła.

Po południu w porcie odbyło się święcenie łodzi i jachtów a potem,  przed kościołem , święcenie pojazdów.

Przez cały dzień, na Targowisku miejskim trwał  Piknik Edukacyjny przygotowany  przez Nadleśnictwo Elbląg . Były tam różne gry, zabawy, konkursy, zawody pilarzy, pokaz maszyn leśnych wystawa sprzętu, możliwość podpatrywania przyrody przez lunetę i wiele innych atrakcji. Sobotnim atrakcjom towarzyszyło Radio Olsztyn, które przygotowało kilka wejść „na żywo”.  

Tego dnia byli też inni współorganizatorzy, którzy promowali swoje instytucje  lub stowarzyszenia poprzez wystawy , pokazy i zajęcia edukacyjne.

Na stoiskach można było znaleźć wiele produktów spożywczych i wyrobów rękodzielniczych. Przez cały dzień było czynne  stoisko cateringowe. 

Dzień umilała Parafialna Orkiestra Dęta z Szastarki oraz Schola ze Starej Wsi, które uczestniczyły również  w  oprawie liturgicznej Mszy Świętej. 

Sobotni dzień zakończyła znana już nam wcześniej, wspaniała Kapela Jakubowa z Olsztyna, która, mimo padającego deszczu, porwała odważnych do tańca.

W niedzielę 26 lipca br. o godz. 13:00 rozpoczęła się Msza Św. podczas której wniesiono Relikwie św. Jakuba Apostoła., patrona parafii i całego miasta. Tego dnia  za 70 – lecia istnienia dziękowała Ochotnicza Straż Pożarna w Tolkmicku oraz Nadleśnictwo Elbląg.  Uroczystość ubogaciła transmisja Mszy św. przez TV Polonia, dzięki której uczestniczą w niej rodacy w różnych krajach, na różnych kontynentach. Celebrantem tej Mszy był ks. Andrzej Wujek, przełożony Salezjanów Inspektorii Warszawskiej. On też wygłosił Słowo Boże.  Oprawę liturgiczną zapewniła wspomniana już Orkiestra z Szastarki i schola ze Starej Wsi, nasz chór parafialny  i Schola Jakubowa oraz parafianie, czytający i śpiewający teksty liturgiczne. Dary składali parafianie oraz Jubilaci, w intencji których też ta Msza była sprawowana. Po Mszy każdy otrzymał słodką muszlę jakubową  a następnie, w rytmie melodii granych przez Orkiestrę,  wszyscy udali się na Targowisko Miejskie na dalszy ciąg uroczystości.

Były tam wystąpienia i ciepłe słowa w kierunku Jubilatów. Głos zabrał m.in. ks. Inspektor Andrzej  Wujek, Pan Andrzej Lemanowicz  -  Burmistrz Miasta i Gminy Tolkmicko, przełożeni i goście Jubilatów.

Na targowisku było mnóstwo stoisk i atrakcji.  Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, Stowarzyszenia VIVA ART oraz Mieszkańców Wsi Oleśno, na swoim stoisku  prowadzili „ Międzypokoleniowe  warsztaty plastyczne”, oblegane od początku do końca. Pogoda była „straszna”, ale  czas umilały występy Tolkmiczanek, Scholi  parafialnej z Tolkmicka i Starej Wsi, Orkiestra z Szastarki. Dużym zainteresowaniem cieszył się  pokaz walk rycerskich. 

Na zakończenie tegorocznych Dni Jakubowych wystąpił Kabaret z Kopydłowa. Mimo deszczu, ich występ nagradzany był gromkim śmiechem i burzliwymi brawami.

Tegoroczne Dni Jakubowe przeszły do historii.

Ich zorganizowanie było możliwe dzięki duszpasterzom z naszej parafii  oraz Urzędu Miasta i Gminy i podległych instytucji. Pan Burmistrz uczestniczył w nich od początku do końca.

Podziękowanie składamy władzom Jubilatów, instytucjom i stowarzyszeniom oraz osobom, wymienionym i nie wymienionym, które w różny sposób wspierały organizatorów.

Bóg zapłać

 

Zob. zdjęcia: http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,335,dni-jakubowe-25-26072015-cz1.html

http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,336,dni-jakubowe-25-26072015-cz2.html

http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,337,dni-jakubowe-25-26072015-cz3.html

http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,338,dni-jakubowe-25-26072015-cz4.html

http://tolkmicko.wm.pl/287797,Dni-Jakubowe-2015-Swieto-nie-tylko-Tolkmicka.html#axzz3hCFfnI9Z

http://elblag.gosc.pl/doc/2604655.Apostol-muzyka-i-lesnicy

03721948on-line:11
Parafia świętego Jakuba Apostoła w Tolkmicku 2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
lanart