Parafia

Ogłoszenia parafialne


Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Kontakt

Parafia pw.  św.  Jakuba Apostoła
ul. Kościelna 2
82-340 Tolkmicko

tel.: (+48) 605-622-456
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Aktualności

NA SZLAKU ŚW. JAKUBA 18.04.2015 (2015-04-21)
NA SZLAKU ŚW. JAKUBA  18.04.2015

NA PRZEKÓR WIATROWI...

KOLEJNA PIELGRZYMKA NASZYCH PARAFIAN

SZLAKIEM ŚW. JAKUBA APOSTOŁA

18.04.2015

 

Wczesne wstawanie nie należy do moich ulubionych czynności, a tu znowu budzik zadzwonił o 5 rano, bo o 6.30 należało stawić się przed kościołem św. Jakuba w Tolkmicku na zbiórce osób idących na kolejny fragment Pomorskiej Drogi św. Jakuba, z Elbląga do Nowego Dworu Gdańskiego, liczący 26 km.

Jeszcze wieczorem poprzedniego dnia myślałam, że pielgrzymka zostanie odwołana z powodu wiejącego, silnego, niemal huraganowego wiatru. Ale nie. Tak więc, chcąc nie chcąc pojawiłam się 18 kwietnia w Tolkmicku na miejscu spotkania, podobnie jak 10  innych osób z niezawodnym Ks. Diakonem Cezarym na czele. Dwoma mikrobusami dojechaliśmy do Elbląga i w Kurii Biskupiej otrzymaliśmy pieczątki w naszych paszportach pielgrzyma oraz błogosławieństwo na drogę od bardzo sympatycznego księdza.

Tym razem droga nie była tak piękna i urozmaicona jak poprzednia z Tolkmicka do Elbląga (stąd ta krótka, skąpa relacja) – wiodła przez tereny płaskie, pozbawione lasów, często była to szosa, bez bezpiecznych poboczy,  o dużym nasileniu ruchu komunikacyjnego.  Po lewej i prawej stronie – pola. Ktoś uznał, że najciekawszym odcinkiem – był ten, na samym początku wędrówki, wzdłuż Kanału Elbląskiego. Przy dość wysokim wale ziemnym, oddzielającym drogę od Kanału, wyłożoną płytami betonowymi – trwają prace rekonstrukcyjne przy użyciu ciężkiego sprzętu – koparek.

Pięknym urozmaiceniem tej monotonnej drogi – była rzeka Nogat i most na niej oraz Marzęcino, z ceglanym kościołem.

Pielgrzymi dotarli szczęśliwie do celu – kościoła p.w. Przemienienia Pańskiego w Nowym Dworze Gdańskim, na plebanii uzyskali pieczątki w paszportach. Na placyku w pobliżu kościoła czekały mikrobusy, którymi zmęczeni drogą pielgrzymi powrócili do Tolkmicka.

Przez całą drogę towarzyszył nam bardzo silny, zimny wiatr. Uniemożliwiał wspólnotową modlitwę – ale z pewnością nie prywatną…

                                                  Relacja: Edyta Jurkiewicz - Pilska

 Zdjęcia: http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,313,nasi-pielgrzymi-na-drodze-sw-jakuba-elblag-nowy-dwor-gd-18042015.html

Zobacz: https://www.facebook.com/salezjanietolkmicko

03723668on-line:11
Parafia świętego Jakuba Apostoła w Tolkmicku 2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
lanart