Parafia

Ogłoszenia parafialne


Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Kontakt

Parafia pw.  św.  Jakuba Apostoła
ul. Kościelna 2
82-340 Tolkmicko

tel.: (+48) 605-622-456
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Aktualności

O TOLKMICKU I PARAFII ŚWIĘTEGO JAKUBA (2015-02-07)
O TOLKMICKU I PARAFII ŚWIĘTEGO JAKUBA

Edith Marguerite Jurkiewicz – Pilska,

O Tolkmicku i parafii św. Jakuba.

Trzynaście opowieści

Gdynia „Novae Res” 2015

Książka Edith Marguerite Jurkiewicz – Pilskiej „O Tolkmicku i parafii św. Jakuba. Trzynaście opowieści” ujmuje  z konieczności jedynie w zarysie dzieje Tolkmicka i Parafii św. Jakuba. Wiadomości w niej zawarte oparte zostały na różnych źródłach zarówno archiwalnych jak i pozycjach książkowych i artykułach wybitnych autorów , specjalistów z dziedziny historii Warmii i Mazur oraz Diecezji Warmińskiej (patrz: bibliografia i przypisy). 

Ten olbrzymi materiał źródłowy posłużył do opracowania tych zagadnień, które bezpośrednio mają związek z Tolkmickiem i jego Parafią, a w szczególności z dziejami duszpasterstwa na tym terenie. Książka ma charakter popularyzatorski - autorka posługuje się prostym, zrozumiałym powszechnie językiem, używając pojęć fachowych tam, gdzie tego nie dało się uniknąć, a ich znaczenie wyjaśnia słowniczek.

Książka była pisana głównie z myślą o współczesnych i byłych mieszkańcach Tolkmicka i okolic. Może posłużyć także osobom, które lubią tak opowiedziane dzieje, pełne tajemnic - na wiele pytań,  autorka  nie znalazła odpowiedzi. Może ktoś z Czytelników potrafi na nie odpowiedzieć?  

Zachęcamy nie tylko do lektury tej książki, ale również do podjęcia własnych poszukiwań, które, gdy zwieńczone zostaną sukcesem i wyświetlą ukryte do tej pory fakty z dziejów Tolkmicka i Parafii  - wzbogacą wiedzę o tym pięknym miejscu, położonym nad Zalewem Wiślanym

Autorka od 2007 roku związana jest z Parafią św. Jakuba w Tolkmicku poprzez swoją służbę w różnych sferach działalności - ostatnio szczególnie (z inspiracji Ks. Proboszcza) jako badacz przeszłości Tolkmicka i Parafii.

Z wykształcenia astronom (także dyplomowany muzyk kościelny) - pracowała w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Wraz z mężem Andrzejem jest współzałożycielką obserwatorium astronomicznego oddalonego o ok. 2 km w kierunku południowym od Fromborka.

Od lat zajmuje się pisarstwem - najpełniej i najchętniej  wypowiada się w  niewielkich objętościowo artykułach dla dzieci - m. in. poświęconych astronomii.

Książkę można kupić w kancelarii parafialnej i księgarniach internetowych.

03721169on-line:11
Parafia świętego Jakuba Apostoła w Tolkmicku 2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
lanart