Parafia

Ogłoszenia parafialne


Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Kontakt

Parafia pw.  św.  Jakuba Apostoła
ul. Kościelna 2
82-340 Tolkmicko

tel.: (+48) 605-622-456
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Aktualności

Mamy i dzieci z Ukrainy w Tolkmicku (2022-03-30)
Mamy i dzieci z Ukrainy w Tolkmicku

MAMY I DZIECI Z UKRAINY

W TOLKMICKU

29.03.2022

29 marca naszą Parafię odwiedził Redaktor Elbląskiego wydania Gościa Niedzielnego - Pan Łukasz Sianożęcki /również na zdjęciach/, który często pisze o naszych parafialnych sprawach. Tym razem zainteresował się pobytem Mam z Ukrainy, które musiały uciekać ze swoimi dziećmi przed rosyjskim najeźdźcą.  Na czas pobytu znalazły swoje miejsce w pomieszczeniach tolkmickiej Parafii. O tym, jak upływają Im tu te trudne dni, opisał wspomniany wyżej Readaktor Łukasz Sianożęcki. Cały tekst został umieszczony również na naszej stronie, a artykuł  w papierowym wydaniu ukaże się w Gościu Niedzielnym 10 kwietnia br. Dziękujemy. 

"Goście z Ukrainy wierzą, że wkrótce wrócą do domów. Póki co starają się odwdzięczyć swoim gospodarzom jak mogą.

W Tolkmickim oratorium schronienie znalazły 23 osoby z Ukrainy.

Salezjańskie oratorium w Tolkmicku stało się nowym domem dla grupy uchodźców z Ukrainy. Do ośrodka przybyły kobiety i dzieci z Równego oraz Łucka, zaś w ostatnich dniach dołączyło do nich jeszcze kilka pań z Zaporoża. W sumie schronienie w domu księży salezjanów znalazły 23 osoby.

- Nawet nie wiemy jak mamy dziękować księdzu proboszczowi i mieszkańcom. To w jaki otwarty sposób nas tutaj przyjęli i jak we wszystkim pomagają to po prostu odbiera mowę - mówi Ksenia z Zaporoża.

Proboszcz tolkmickiej parafii ks. Józef Grochowski, podkreśla, że wraz z parafianami starają się żeby ich goście od momentu przybycia mieli szansę powrócić do normalności. - Nie zostawiamy ich samych sobie. Pomagamy dzieciom w powrocie do szkoły. Towarzyszymy przy załatwianiu spraw urzędowych, pomagamy załatwić NIP, PESEL i inne ważne formalności. Pomagamy znaleźć lekarza dla dzieci czy też w poszukiwaniu pracy - wylicza kapłan.

Parafianie stale przynoszą potrzebne dary do oratorium. Są to zarówno ubrania, dla dorosłych, ale także i dla dzieci. Mieszkańcy zadbali również o dziecięce wózki, pieluszki i inne akcesoria dla maluchów, ale także oczywiście o żywność.

Nowi mieszkańcy tolkmickiego oratorium nie chcą wobec tego dobra pozostawać bezczynni. Nie chcą być ciężarem dla gospodarzy. Panie pomagają w codziennych obowiązkach, gotują, sprzątają, robią zakupy.

Przybysze z Ukrainy wierzą, że wkrótce będą mogli jednak wrócić do swojej ojczyzny. Liczą, że wojna oszczędzi ich domy. - U nas w Równem do naszego wyjazdu pociski spadały głównie na cele strategiczne. Na obiekty wojskowe czy stacje benzynowe. Cały czas było też słychać serie z karabinów. Mamy nadzieję, że nie będzie tak jak w Mariupolu czy innych miastach na wschodzie. Nie wiemy jednak jak się potoczy ta wojna - opowiada Oleksandra.

Całość artykułu w Gościu Elbląskim na 10 kwietnia."

Artykuł skopiowano ze strony: https://elblag.gosc.pl/doc/7437676.Mamy-i-dzieci-z-Ukrainy-w-Tolkmicku

Zdjęcia: http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,739,mamy-i-dzieci-z-ukrainy-w-tolkmickiej-parafii.html

03805582on-line:11
Parafia świętego Jakuba Apostoła w Tolkmicku 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
lanart