Parafia

Ogłoszenia parafialne


Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Kontakt

Parafia pw.  św.  Jakuba Apostoła
ul. Kościelna 2
82-340 Tolkmicko

tel.: (+48) 605-622-456
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Aktualności

REMONT KOŚCIOŁÓW SZLAKU JAKUBOWEGO (2021-09-23)
REMONT KOŚCIOŁÓW SZLAKU JAKUBOWEGO

REMONT KOŚCIOŁÓW

SZLAKU JAKUBOWEGO

Drodzy Parafianie i wszyscy Sympatycy Parafii św. Jakuba Apostoła, miasta Tolkmicko i uroczych okolicznych  miejscowości nad Zalewem Wiślanym. 

Zwracam się z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu przyznanej nam dotacji na remont trzech kościołów w dwóch parafiach: Tolkmicku i Łęczu (nasza parafia jest liderem projektu).

Kiedy ponad trzy lata temu ubiegaliśmy się o przyznanie nam dotacji, sytuacja w Tolkmicku wyglądała inaczej niż dziś, gdy dotacja w kwocie 3,5 mln PLN została nam przyznana. Ponieważ warunkiem skorzystania z dotacji jest posiadanie przez nas środków na pokrycie wkładu własnego, w tym wypadku wynoszącego ponad 500 tysięcy PLN, tworząc projekt liczyliśmy  na pomoc  Parafian  oraz  lokalnych przedsiębiorstw, mając z ich strony obietnice wsparcia.

Niestety,  został zamknięty jedyny duży zakład przemysłowy w okolicy, firma "Masfrost", co diametralnie zmieniło sytuację w całej okolicy,  nie tylko wśród osób do tej pory pracujących w "Masfroście", ale również dotkliwie uderzając w jego lokalnych kontrahentów. Ponieważ czas na zapewnienie wkładu własnego jest na tyle krótki, że mam pełną świadomość braku możliwości zgromadzenia takiej kwoty, pozwalam się zwrócić się do Was z prośbą o pomoc.

Tolkmicko i Kadyny od czasów Pokoju Toruńskiego aż do rozbiorów były ziemiami polskimi należącymi do Korony (stąd królewski status Elbląga). Właściciel Kadyn, Jan Bażyński, był przewodniczącym Związku Miast Pruskich do Kazimierza Jagiellończyka z prośbą o przyłączenie do Królestwa Polskiego, został też pierwszym starostą Tolkmickim. Projekt restauracji kościołów naszych parafii w ramach pielgrzymiego Szlaku Jakubowego, wiodącego do Santiago de Compostella, ma za zadanie przybliżać zarówno dzisiejszym mieszkańcom oraz turystom jak i następnym pokoleniom historię polskości tych ziem, polskości z wyboru i z wolnej decyzji ich mieszkańców. Jest pewnym dramatem, że ziemie te, związane nierozdzielnie z postacią Mikołaja Kopernika, postrzegane są przez pryzmat zaborów oraz  historii  okresu  międzywojennego, czyli niespełna 150 lat, podczas gdy historia ich polskości trwa od połowy XV wieku,  czyli 350 lat do samych zaborów.

Ponieważ dla naszych kościołów: w Tolkmicku, Łęczu i Próchniku możliwość skorzystania z tak znacznej dotacji jest unikalną szansą, zaś brak środków własnych wiąże nam ręce, bardzo proszę o pomoc.

Do mojej prośby dołączam skrót opisu prac związanych z projektem.

                                     Z wyrazami szacunku

                                     ks. Józef Grochowski - proboszcz

 

Projekt:  http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/parafia,remont-kosciolow-szlaku-jakubowego.html

03722631on-line:22
Parafia świętego Jakuba Apostoła w Tolkmicku 2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
lanart