Parafia

Ogłoszenia parafialne


Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Kontakt

Parafia pw.  św.  Jakuba Apostoła
ul. Kościelna 2
82-340 Tolkmicko

tel.: (+48) 605-622-456
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Aktualności

UROCZYSTOŚĆ SADZENIA DĘBÓW PAMIĘCI 22.09.2021 (2021-09-22)
UROCZYSTOŚĆ SADZENIA DĘBÓW PAMIĘCI 22.09.2021

UROCZYSTOŚĆ

SADZENIA DĘBÓW PAMIĘCI

22.09.2021

W środę 22 września 2021 roku o godzinie 12.00 przed Ośrodkiem Kultury w Tolkmicku odbyła się uroczystość sadzenia Dębów Pamięci realizowana w ramach programu edukacyjnego " Katyń ...ocalić od zapomnienia ". 

Uroczystość poprzedziła msza święta w Kościele Świętego Jakuba Apostoła w Tolkmicku o godzinie 11.00. Odprawił ją ks. Proboszcz Józef Grochowski, który wygłosił również okolicznościowe Słowo Boże. Na organach grał ks. Piotr Boryczka. 

W Mszy świętej uczestniczyło wielu znakomitych Gości, zaproszonych przez Organizatorów. Całość miała bardzo podniosły charakter.

Cieszy nas fakt, że w naszym miasteczku ważne uroczystości organizowane przez Urząd Miasta i Gminy, oraz inne jednostki miejskie i nie tylko, odbywają się z udziałem Kościoła. 

W dzisiejszej informacji z przebiegu Uroczystości posłużyliśmy się wiadomościami, zamieszczonymi przez Panią Burmistrz w internecie. Jest ona dokładna, zawiera informacje o jej przebiegu i dzisiejszych bohaterach. 

Parafia dziękuje za udział w Mszy świętej i piękny przebieg dalszych wydarzeń przy Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury. 

Poniżej zamieszczamy tekst, z internetu, znajdujący się pod linkiem: https://www.facebook.com/dalmanmagdalena

Celem Programu jest uczczenie bohaterów zamordowanych przez NKWD w 1940 r., a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21.857 Dębów Pamięci. Każdy Dąb upamiętnia konkretną ofiarę Zbrodni Katyńskiej według zasady: jeden Dąb to jedno nazwisko.

Na uroczystości zostały posadzone dwa Dęby na cześć : 

Józefa Wierzbowskiego - Aspiranta Policji Państwowej. 

Urodzony 9 III 1895 w Dźwierznie koło Torunia. W 1915 roku powołany do armii niemieckiej. Walczył na froncie Wschodnim. W 1915 roku dostał się do niewoli rosyjskiej i został zesłany na Syberię. W 1918 roku w Nowo-Mikołajewsku wstąpił jako ochotnika do Wojska Polskiego do V Dywizji Syberyjskiej. Brał udział w walkach pod Barnaułem, Tajgą i Krasnojarskiem. W czasie kapitulacji V Dywizji Syberyjskiej 11 stycznia 1920 został wzięty do niewoli bolszewickiej. We wrześniu 1920 roku narażając swoje życie zdołał zbiec z niewoli. Przedzierając się przez Chiny, Koreę, Japonię, Włochy , Francję i Anglię wrócił do krajuw 1921roku. Po zameldowaniu się w Biurze Wywiadowczym Wydziału II Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego 17 stycznia 1921 r. został bezterminowo urlopowany z Wojska Polskiego. W dniu 15 kwietnia 1921 roku został przyjęty do służby w Policji Państwowej. Przed 1939 wraz z żoną i dziećmi zamieszkał w Tczewie i tam pełnił służbę w Komendzie Powiatowej w Tczewie jako Przodownik.We wrześniu 1939r. został zmobilizowany, a po wkroczeniu wojsk sowieckich do Polski został wzięty do niewoli w Kowlu. Wraz z innymi został osadzony w obozie jenieckim w Ostaszkowie.Zginął wiosną 1940 roku w Twerze. Odznaczony pośmiertnie Odznaką Pamiątkową Krzyż Kampanii Wrześniowej 1939 przez Prezydenta Rzeczpospolitej w Londynie oraz Medalem „Za udział w wojnie obronnej 1939”. 5 listopada 2007roku pośmiertnie został awansowany przez aspiranta Policji Państwowej. przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Wałęsę. 

 Jana Barczyńskiego - Aspiranta Policji Państwowej. Urodzony w 1898 w Stojanowie, woj. Lwowskiej. Do wybuchu wojny mieszkał i pracował w Tarnopolu, pełniąc funkcję płatnika Komendy Wojewódzkiej. W nieznanych okolicznościach dostał się do niewoli sowieckiej i osadzony w obozie w Ostaszkowie, zamordowany w Twerze, pochowany w Miednoje. Pozostawił żonę i syna Zbigniewa. Na liście jeńców wojennych NKWD z 9 kwietnia 1940r. figuruje pod nr.020/2.Odznaczony pośmiertnie Medalem „Za udział w wojnie obronnej 1939” i Odznaką Pamiątkową Krzyż Kampanii Wrześniowej 1939.

Odbyło się również ODSŁONIĘCIE PAMIĄTKOWEJ TABLICY W ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOSCI PRZEZ POLSKĘ.

Patronat nad uroczystością objął Urząd Miasta i Gminy w Tolkmicku oraz Stowarzyszenie Miłośników Pieśni Patriotycznej. 

„Nie wolno zapominać, nie po to by się mścić,

lecz by dać świadectwo prawdzie. Naród, który traci pamięć ginie

św. Jan Paweł II — Papież

Zdjęcia, wykoane przez Parafię: http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,712,uroczystosc-sadzenia-debow-pamieci-22092021.html

03721197on-line:11
Parafia świętego Jakuba Apostoła w Tolkmicku 2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
lanart