Parafia

Ogłoszenia parafialne


Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Kontakt

Parafia pw.  św.  Jakuba Apostoła
ul. Kościelna 2
82-340 Tolkmicko

tel.: (+48) 605-622-456
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Aktualności

JAKUBOWE DNI TOLKMICKA 24 -25.07.2021 ZAKOŃCZONE (2021-07-25)
JAKUBOWE DNI TOLKMICKA 24 -25.07.2021 ZAKOŃCZONE

JAKUBOWE DNI TOLKMICKA

24 - 25.07.2021

ZAKOŃCZONE

 

Kolejne Jakubowe Dni Tolkmicka przeszły do historii. Oficjalnie rozpoczęły się w sobotę 24 lipca o godz. o godz. 16:00. W programie przygotowanym przez Urząd Miasta i Gminy i Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury były popołudniowe występy rodzimych zespołów, prezentacja multimedialna Pani Tamary Frączkowskiej ”Camino de Santiago – zacznij od Tolkmicka , propagująca Drogi Jakubowe do Hiszpanii, gdzie znajduje się grób św. Jakuba Apostoła, patrona naszego miasta i kościoła. Można było zwiedzić wystawę „Tolkmicko na Pielgrzymkowych Szlakach Średniowiecznej Europy”.

Na rynku przed Ratuszem do godz. 22:00 trwały występy artystyczne i Koncert Ireny Salwowskiej z zespołem. O godz. 22:00 oglądalnością cieszył się pokaz tańca z ogniem Grupy Fireshow. Wokół Placu były rozstawione stoiska handlowo – gastronomiczne kół i stowarzyszeń z Miasta i Gminy, oraz przyjezdnych handlowców. 

W czasie trwania Festynu, w miejscowym Ośrodku Zdrowia można było nieodpłatnie zaszczepić się szczepionką przeciw covid-19.

Obchody Jakubowych Dni Tolkmicka w naszym Kościele rozpoczęły się o godz. 13:00 powitaniem Pielgrzymów Rodzinnego Pielgrzymowania Pomorską Drogą św. Jakuba, którzy zakończyli ostatni etap z Braniewa do Tolkmicka w w każdą sobotę lipca.

Ksiądz Proboszcz Józef Grochowski w asyście ks. Andrzeja Dołęgowskiego – Pielgrzyma, odprawili Mszę św. w intencji naszych Bohaterów. Wszyscy otrzymali Certyfikaty odbytej pielgrzymki. Specjalne podziękowania należą się wspomnianej już Pani Tamarze Frączkowskiej, która koordynowała wraz  Księdzem Proboszczem  i Panią Burmistrz Magdaleną Dalman, przebieg tej trasy. Należy zauważyć, że Pani Burmistrz przeszła wszystkie odcinki.

Wspólne zdjęcie i kawa u ks. Proboszcza zakończyły tę pielgrzymkę.

Dziękujemy w tym miejscu Organizatorom Dni Jakubowych, w tym również Pielgrzymki, za przygotowanie tegorocznego świętowania. Są to: Burmistrz Miasta i Gminy Tolkmicko, Parafia św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku, Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Tolkmicku. Dziękujemy za patronat medialny Redakcji Elbląskiego Gościa Niedzielnego, a za przeprowadzenie szczepienia naszemu Ośrodkowi Zdrowia. 

W sobotę  po mszy świętej wieczornej udaliśmy się tradycyjnie na cmentarz, z modlitwą za naszych Zmarłych. Procesja alejkami i błogosławieństwo Księdza Andrzeja, zakończyły rozkład świętowania I Dnia od strony liturgicznej. 

W niedzielę 25 lipca -  Dzień św. Jakuba Apostoła.  O godz. 11:00 w kościele rozpoczęła się Msza święta odpustowa pod przewodnictwem JE. ks. Biskupa Elbląskiego dra Jacka Jezierskiego. W Mszy św.  uczestniczyła Delegacja Policji Miejskiej w Elblągu, obchodząca swoje Święto patronalne. Przewodniczył jej komendant Robert Muraszko i Diecezjalny kapelan Policji ks. Waldemar Maliszewski. W gronie współcelebransów był również Dziekan Dekanatu Tolkmicko ks. Edward Rysztowski – Proboszcz Parafii św. Rodziny w Elblągu oraz ks. Tadeusz Pawluk, nasz Współbrat z Suwałk. Ks. Biskup wygłosił okolicznościowe Słowo Boże na temat tak ważnej dla nas Policji i św. Jakuba Apostoła Starszego – patrona miasta i kościoła.

Po Mszy świętej odbyła procesja wokół kościoła, zakończona błogosławieństwem na placu przed świątynią.

Jeszcze jedna atrakcja….  Smażalnia Ryb „Ryneczek” poczęstowała obecnych bardzo smaczną zupą rybną. 

Dzieci mogły skorzystać z dmuchanej zjeżdżalni i innych przyjemności, przygotowanych przez Ośrodek Kultury w Tolkmicku

O godz. 16:00, tradycyjnie uczestniczyliśmy w poświęceniu przez ks. Proboszcza łodzi i jachtów, oraz akwenu portowego. Bardzo uczynni rybacy i inni, mający sprzęt pływający, zapraszali obecnych na przejażdżki po wodzie. Dziękujemy Im za to z całego serca. 

Po Mszy św. o godz. 18:00, z racji Święta św. Krzysztofa, patrona kierowców – przed kościołem  odbyło się poświęcenie samochodów i innych pojazdów. Było około 140 samochodów, nie tylko z Tolkmicka. Piękna tradycja, do której nie trzeba namawiać… 

Poświęceniem pojazdów zakończyliśmy tegoroczne Jakubowe Dni Tolkmicka. Dziękujemy jeszcze raz wszystkim, wymienionym już Organizatorom, oraz tym, których nie wymieniliśmy a wnieśli swój anonimowy wkład, by uatrakcyjnić obchody naszego Święta. Bóg zapłać wszystkim 

Do zobaczenia za rok…

Zdjęcia z obchodów: 

Pielgrzymka: http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,702,rodzinne-pielgrzymowanie-szlakiem-sw-jakuba-apostola.html

Ratusz Miejski i przed Ratuszem: http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,703,ratusz-miejski-wystawa-i-widok-z-wiezy-rynek-przed-ratuszem.html

Procesja na cmentarz: http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,704,procesja-na-cmentarz-24072021.html

Msza święta odpustowa. Zupa rybna: http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,705,msza-swieta-odpustowa-z-procesja-25072021.html

Atrakcje dla dzieci: http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,706,jakubowe-atrakcje-dla-dzieci-25072021.html

Poswięcenie łodzi i jachtów: http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,707,poswiecenie-lodzi-i-jachtow-oraz-akwenu-portowego-25072021.html

Poświęcenie pojazdów: http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,708,poswiecenie-samochodow-i-innych-pojazdow-25072021.html

03722700on-line:22
Parafia świętego Jakuba Apostoła w Tolkmicku 2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
lanart