Parafia

Ogłoszenia parafialne


Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Kontakt

Parafia pw.  św.  Jakuba Apostoła
ul. Kościelna 2
82-340 Tolkmicko

tel.: (+48) 605-622-456
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Aktualności

NABOŻEŃSTWA MAJOWE PRZY KRZYŻACH I KAPLICZKACH PRZYDROŻNYCH – maj 2021 (2021-05-24)
NABOŻEŃSTWA MAJOWE PRZY KRZYŻACH I KAPLICZKACH PRZYDROŻNYCH – maj 2021

NABOŻEŃSTWA MAJOWE

PRZY KRZYŻACH I KAPLICZKACH

PRZYDROŻNYCH

maj 2021

Maj, to najpiękniejszy miesiąc w roku, poświęcony Matce Bożej. 

Codziennie o godz. 17:30 odprawiane są Nabożeństwa majowe z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, na których śpiewamy Litanię Loretańską z uzupełnionymi wezwaniami, czytanką na dany dzień i pieśniami Maryjnymi.

Od wielu lat w naszej Parafii pielęgnujemy zwyczaj odprawiania dodatkowego Nabożeństwa majowego w poniedziałki i środy o godz. 19:15 przy krzyżach i kapliczkach przydrożnych. Zależnie od pogody i odległości od centrum, w tych nabożeństwach uczestniczy minimum kilkanaście osób. Dzisiaj, 05 maja do pięknie odnowionej kapliczki „za pensjonatem od strony Piaskuli” przyszło 12 osób. Nabożeństwu przewodniczył ks. Proboszcz Józef Grochowski. Bóg zapłać za wspólną modlitwę.

Dziękujemy wszystkim, którzy dbają o piękno tych miejsc, wykonują konieczne remonty, sadzą kwiaty, sieją i koszą trawę itp.

Zapraszamy na te piękne spotkania z Matką Bożą pobliskich mieszkańców i tych, którzy traktują swój udział jako swoistą pielgrzymkę do naszych krzyży i kapliczek. Dziękujemy ks. Proboszczowi za prowadzenie tych nabożeństw. 

..................

10 maja spotkaliśmy sie przy Krzyżu na wiacie u Państwa  Kaczorowskich, gdzie z okazji  Dni Urodzaju Ksiądz Proboszcz poświęcił pola, łąki, i sady. Oprócz Rodziny Gospodarzy było wiele osób mieszkających blisko i nie tylko... Te nabożeństwa są już tradycją. 

Państwo Kaczorowscy tradycyjnie częstuja wszystkich słodyczami. Dziekujemy im za ten piękny gest.

....................

Środa 12 maja, to piękne spotkanie przy kapliczce na ul. Przybytowskiej. Jak zwykle, pieknie odnowionej, z zadbanym miejscem, na którym stoi i licznym uczestnictwem okolicznych mieszkańców i "pielgrzymów" z innych ulic w naszym miasteczku. Najpierw śpiewaliśmy Pieśni maryjne, które przynosi Ksiądz Proboszcz, Litania Loretańska , błogosławieństwo Księdza Proboszcza i Pieśń maryjna na dobranoc. 17 maja spotykamy się przy krzyżu na ul. Królewieckiej, koła Państwa Szczygieł. 

......................

Poniedziałek - 17 maja. Nabożeństwo przy krzyżu koło Państwa Szczygieł. Tym razem pogoda dopisała! Na nabożeństwie zebrała się duża grupa mieszkańców, oraz "naszych pielgrzymów" z innych części  miasteczka. Tradycyjnie, nabożeństwo odprawił ks. Proboszcz Józef Grochowski.  Śpiewaliśmy pieśni maryjne , przeplatane poezją, poświęconą Matce Bożej, Litania Lortańska, Pod Twoją obronę, Pieśn na dobranoc i błogosławieństwo obecnych.

.....................

Kolejne Nabożeństwo majowe w środę 19 maja przy kapliczce na ul. Elbląskiej - przy Wodociągach. Okolicznych mieszkańców i "piegrzymów" nie zniechęciło zimne powietrze tego dnia.  Przebieg nabożeństwa ks. Proboszcz poprowadził jak zwykle, tylkopieśni maryjne nam "trochę podmienił", ale wspólnie daliśmy radę... Kapliczka jest trakcie renowacji Figury Matki Bożej. We wnętrzu kapliczki jest Jezus na krzyżu. Błogosławieństwem zakończył ks. Proboszcz to dzisiejsze spotkanie . Następne 24 maja przy Krzyżu na Janówku. Zapraszamy.

....................

24 maja - dzisiaj przy Krzyżu na Janówku zebrała się duża grupa mieszkańców Janówka i Kikoł, oraz "naszych pielgrzymów" z innych części miasta. Ksiądz Proboszcz przywiózł kopertę z Pieśniami maryjnymi i Litanię Loretańską. Nasze głosy słychać było bardzo daleko. Mieszka tu też Pan Marek, organista parafialny. Tradycyjnie po pieśniach i  modlitwach, Ksiądz Proboszcz poświęcił zebranych i okoliczne pola.  Po błogosławieństwi zakończyliśmy to dzisiejsze spotkanie . W środę Nabożeństwo przy kapliczce na posesji Państwa Wilczyńskich przy ul. Elbląskiej. Ostatnie nabożeństwo majowe w najbliższy poniedziałek przy kapliczce na posesji Państwa Kozioł - przy drodze na Święty Kamień. Dziękujemy za dzisiejsze spotkanie i zapraszamy na kolejne.

...................

26 maja -  Dzień Matki. Niestety, brama  na posesję Właścicieli była zamknięta, na dodatek padał deszcz. Ksiądz Proboszcz odprawił nabożeństwo przed bramą posesji. Ze względu na pogodę, na tym nabożeństwie było najmniej parafian. Tradycyjnie: pieśń Maryjna, Litania Loretańska, Apel Jasnogorski i błogosławieństwo. Deszcz skrócił długość tego nabożeństwa. Dziękujemy wytrwałym za dzisiejsze spotkanie. 

....................

31 maja o 19:15 - ostatnie nabożeństwo majowe przy kapliczce na posesji Państwa Kozioł - przy drodze na Święty Kamień. Uczestniczyło w nim 20 osób. Ta kapliczka została wybudowana w ubiegłym roku. Tuż przy niej stoi wysoki krzyż. Obok przechodzi Szlak Green Velo, więc w tym miejscu często zatrzymują się turyści. Kapliczka znajduje się też na Szlaku Św. Jakuba Apostoła, więc przystanek robią tu pielgrzymi Jakubowi.  Miejsce jest bardzo malownicze. Dobrze, że znalazło się na obrzeżach naszego miasteczko jako atrakcja tyrystyczna, ale też miejsce modlitwy dla mieszkańców i pielgrzymów. 

To było ostatnie nabożeństwo majowe w tym roku. Ks Proboszcz Jozef Grochowski podziękował za wspólne modlitwy przez cały maj, a szczególnie tym osobom, którzy pielgrzymowali do wszystkich kapliczek. Bóg zapłać i do zobaczenia w przyszłym roku,03722685on-line:33
Parafia świętego Jakuba Apostoła w Tolkmicku 2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
lanart