Parafia

Ogłoszenia parafialne


Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Kontakt

Parafia pw.  św.  Jakuba Apostoła
ul. Kościelna 2
82-340 Tolkmicko

tel.: (+48) 605-622-456
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Aktualności

ŚWIĘTO ŚWIĘTEJ RODZINY 27.12.2020 (2020-12-27)
ŚWIĘTO ŚWIĘTEJ RODZINY 27.12.2020

NIEDZIELA

ŚWIĘTEJ RODZINY

JEZUSA, MARYI I JÓZEFA

27.12.2020

"W pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu Kościół katolicki obchodzi niedzielę Świętej Rodziny.

Święto to zaczęto obchodzić w różnych krajach począwszy od XVIII wieku a zatwierdził je papież Leon XIII. Natomiast decyzją papieża Benedykta XV zaczęto je obchodzić w całym Kościele.

Święto św. Rodziny po raz pierwszy ustanowił 4 listopada 1684 r. w Kanadzie, za aprobatą papieża Aleksandra VII, biskup Francois Montmorency-Laval. Na stałe do liturgii wprowadzono je za pontyfikatu papieża Leona XIII, który na prośbę kard. Bausa, arcybiskupa Florencji, 20 listopada 1890 r. wydał dekret aprobujący "kult czci zwrócony ku Rodzinie Świętej".

Teksty liturgiczne na święto Najświętszej Rodziny ułożył papież Leon XIII. Jego dziełem również są przepiękne hymny kościelne, przeznaczone na ten dzień. Czytania tak są dobrane, by wyakcentować biblijne sceny, w których występuje rodzina. Teksty Pisma świętego podkreślają równocześnie obowiązki członków rodziny.

Leon XIII był też pierwszym, który wskazał na małżeństwo jako miejsce uświęcenia (Arcanum divinae sapientiae). W Liście Episkopatu Polski do wiernych z dnia 23 października 1968 roku czytamy: "Dziś ma miejsce święto przedziwne; nie święto Pańskie ani Matki Najświętszej, ani jednego ze świętych, ale święto Rodziny. O niej teraz usłyszymy w tekstach Mszy świętej, o niej dziś mówi cała liturgia Kościoła. Jest to święto Najświętszej Rodziny - ale jednocześnie święto każdej rodziny. Bo słowo «rodzina» jest imieniem wspólnym Najświętszej Rodziny z Nazaretu i każdej rodziny. Każda też rodzina podobnie jak Rodzina Nazaretańska jest pomysłem Ojca niebieskiego i do każdej zaprosił się na stałe Syn Boży. Każda rodzina pochodzi od Boga i do Boga prowadzi".

Zaczerpnięto z;  https://niezbednik.niedziela.pl/artykul/216/Niedziela-Swietej-Rodziny

Do słów Papież Leona XIII nawiązał dziś w homilii również ks. Proboszcz Józef Grochowski, który odprawiał Mszę św.  o godz. 11:00. Trzeba przyznać, że zgromadziła się duża grupa Małżonków, wraz z Rodzinami.  Miło było, że w odnowieniu przyrzeczeń małżeńskich uczestniczyły rodziny  wielopokoleniowe: dziadkowie, dzieci i wnuki. Była to wzruszająca Msza święta, z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników. 

Ksiądz Proboszcz na pamiątkę tej Uroczystości przygotował upominki, które po błogosławieństwie otrzymały wszystkie pary małżeńskie. 

Módlmy się, by ta piękna tradycja nie wygasła w naszej parafii i w przyszłym roku spotkamy się w jeszcze większym Gronie.

Życzymy wszystkim błogosławieństwa Bożej Dzieciny, opieki Maryi, Matki Bożej i św. Józefa, Opiekuna Jezusa. Szczęść Boże.

Zdjęcia: http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,673,swieto-swietej-rodziny-27122020.html

03780921on-line:33
Parafia świętego Jakuba Apostoła w Tolkmicku 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
lanart