Parafia

Ogłoszenia parafialne


Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Kontakt

Parafia pw.  św.  Jakuba Apostoła
ul. Kościelna 2
82-340 Tolkmicko

tel.: (+48) 605-622-456
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Aktualności

Folk Kapela - GÓRALSKA HORA 30.08.2020 (2020-08-21)
Folk Kapela - GÓRALSKA HORA 30.08.2020

Folk Kapela

GÓRALSKA HORA

KOŚCIÓŁ ŚW. JAKUBA APOSTOŁA

w Tolkmicku

30.08.2020 godz. 11:00

 

Folk Kapela „GÓRALSKA HORA”:

Koncert poświęcony bł. Janowi Pawłowi II – Papieżowi, z okazji kanonizacji, pt.: „Nuty Góralskie z Pielgrzymek Ojca Św. Jana Pawła II do Polski”

„Człowiekowi potrzebne jest piękno krajobrazu” – tak powiedział o górach Papież Jan Paweł II, podczas Mszy św. w Nowym Targu 8 czerwca 1979 r. Mówił o Górach, które w ciągu dziesięcioleci Jego wędrówek stały się "Jego górami". 

Karol Wojtyła, jako uczeń, później ksiądz, biskup i kardynał, wędrował po Beskidzie Żywieckim, Beskidzie Małym i Sądeckim, Tatrach, Gorcach, Pieninach, Beskidzie Niskim, Bieszczadach i Sudetach. Jako Papież bywał częstym gościem w Alpach.

Ale najbliższe sercu Papieża były polskie Góry, wędrując po nich jako turysta i narciarz. Rzadko sam, najczęściej w grupce przyjaciół lub z młodzieżą. Od początku lat 50. i 60. w górach pojawiał się niemal każdego roku, latem i zimą. Jako Papież powracał w polskie góry w 1979, 1983 i 1995, 1997, a w 2002 roku oglądał je z pokładu śmigłowca.

To dla Papieża Jana Pawła II lud góralski wielokrotnie śpiewał ulubione melodie góralskie w Watykanie i w Polsce, a melodia „Syćka Se Wom Zycom” jest już chyba znana w całej naszej Ojczyźnie i chętnie wykonywana podczas różnych uroczystości.

Te melodie ku czci Bł. Jana Pawła II pragnie Państwu przybliżyć Folk Kapela Góralska Hora, co po góralsku oraz w Karpatach oznacza górę. 

Kilka słów o Folk Kapeli „GÓRALSKA HORA”:

Jesteśmy góralską folk kapelą, nazwa nasza pochodzi od nazw szczytów górskich.

Gramy w składzie: skrzypce I, skrzypce II, altówka węgierska, kontrabas.

Sięgamy po oryginalne instrumenty góralskie takie jak: trombita, róg pasterski, okaryna, różnego rodzaju piszczałki.

Naszym repertuarem są żywiołowe i skoczne melodie z różnych stron Karpat, m.in. muzyka góralska z regionu Tatr, Beskidu Żywieckiego, Beskidu Śląskiego, Podhala oraz również utwory inspirowane muzyką słowacką, węgierską, rumuńską, bałkańską i cygańską. Ponadto gramy utwory muzyki klasycznej m.in. takie jak Czardasz, Monti, tańce węgierskie Brahmsa, Słowik i wiele innych. 

W koncercie poświęconym Bł. Janowi Pawłowi II – Papieżowi, Folk Kapela „Góralska Hora”, ma zaszczyt zaprezentować melodie z pielgrzymek Papieża Jana Pawła II do Polski, melodie wykonywane przez górali Papieżowi, melodie o Góralskiej Gaździnie – Matce Bożej

Z górskich sanktuariów maryjnych, m. in.: Czarna Madonna, W Moim Ogródeczku, O Ty Nasza Jasnogórska Pani i wiele innych, melodie sentymentalne, a zarazem żywiołowe oraz na koniec wspólnie zaśpiewamy „Barkę”. Całość koncertu będzie przeplatana słowami i tekstami o Janie Pawle II. 

SERDECZNIE POLECAMY i ZAPRASZAMY W NIEDZIELĘ 30 SIERPNIA BR. NA MSZĘ SW. O GODZ. 11:00 i KONCERT BEZPOŚREDNIO PO TEJ MSZY. 

Kontakt z zespołem oraz organizacja koncertów:

Szczepan Karwowski

e-mail: kapelahora@wp.pl

tel.: +48-502-401-860

Zapraszamy na naszą stronę internetową:

www.zespolgoralski.pl

 

Zobacz też: https://elblag.gosc.pl/doc/6476148.Koncert-ku-czci-Jana-Pawla-II-w-Tolkmicku

03723696on-line:11
Parafia świętego Jakuba Apostoła w Tolkmicku 2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
lanart