Parafia

Ogłoszenia parafialne


Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Kontakt

Parafia pw.  św.  Jakuba Apostoła
ul. Kościelna 2
82-340 Tolkmicko

tel.: (+48) 605-622-456
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Aktualności

ODPUST PARAFIALNY. PRYMICJE KS. CEZAREGO LIPKI - 25.07.2020. (2020-07-25)
ODPUST PARAFIALNY. PRYMICJE KS. CEZAREGO LIPKI - 25.07.2020.

ODPUST PARAFIALNY.

PRYMICJE KS. CEZAREGO LIPKI 

25.07.2020.

Dziś obchodziliśmy Uroczystość Świętego Jakuba Apostoła, patrona naszego Miasta i kościoła. Sumie odpustowej o godz. 12:00 przewodniczył ks. Prymicjant Cezary Lipka, który jako diakon pracował u nas w latach 2012 – 2016. 

Dziękujemy służbie liturgicznej, dzieciom I – komunijnym, orszakowi procesyjnemu i wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tych obchodów w kościele, na placu podczas sadzenia Dębu Jakubowego, a także w Porcie podczas ceremonii błogosławieństwa akwenu i poświęceniu jednostek pływających, za udział w tej Uroczystości.   Uroczystość odpustową zakończyliśmy przy kościele poświęceniem pojazdów. 

"Uroczystości św. Jakuba w Tolkmicku 

Uroczystości odpustowe ku czci św. Jakuba Apostoła odbyły się dziś w Tolkmicku.

Tegoroczne obchody wspomnienia św. Jakuba w Tolkmicku, ze względu na obostrzenia związane z pandemią, miały skromniejszy charakter niż zazwyczaj. Nie odbyły się zwyczajowe Dni Jakubowe, czyli weekendowe obchody, wypełnione zabawami, koncertami, pochodami i festynami ku czci Apostoła.

Wzmocniony był jednak wymiar duchowy celebracji, gdyż Msza św. odpustowa była jednocześnie prymicyjną Eucharystią ks. Cezarego Lipki, który przez cztery lata posługiwał w Tolkmicku.

- Czasami nasza wiara jest tak silna, że potrafi rozświetlać wszelkie mroki wątpliwości i zniechęcenia, lecz nierzadko jest też tak, że przypomina ona ledwo tlący się knot, który może zgasnąć przy najmniejszym podmuchu - mówił w homilii ks. Cezary. O tym jak się ustrzec przed utratą wiary może nam pomóc przykład patrona dzisiejszego dnia czyli św. Jakuba.

Kapłan przypominał, że Jakub Apostoł był zarówno świadkiem największych cudów dokonywanych przez Jezusa, ale także był świadkiem jego ostatnich godzin życia kiedy został pojmany, ubiczowany i poniżony. - Widział jak Syn Boży został zabity. I bezsprzecznie to drugie przeżycie było dla niego okazją do osiągnięcia dojrzałej wiary - podkreślał. Jak przypominał była to wiara tak głęboka, że doprowadziła go do oddania życia za swojego Zbawiciela. - Święty Jakub staje więc przed nami jako wymowny przykład wielkodusznego przylgnięcia do Chrystusa. Także i my postępując za Jezusem jak Jakub, nawet w trudnych chwilach wiemy, że idziemy właściwą drogą - podsumowywał."

Wykorzystano tekst z Gościa Niedzielnego: https://elblag.gosc.pl/doc/6423564.Uroczystosci-sw-Jakuba-w-Tolkmicku03721195on-line:11
Parafia świętego Jakuba Apostoła w Tolkmicku 2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
lanart