Parafia

Ogłoszenia parafialne


Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Kontakt

Parafia pw.  św.  Jakuba Apostoła
ul. Kościelna 2
82-340 Tolkmicko

tel.: (+48) 605-622-456
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Aktualności

ZAKOŃCZENIE OKTAWY BOŻEGO CIAŁA 18.06.2020 (2020-06-18)
ZAKOŃCZENIE OKTAWY BOŻEGO CIAŁA 18.06.2020

ZAKOŃCZENIE

OKTAWY BOŻEGO CIAŁA

18.06.2020

"Zakończenie oktawy Bożego Ciała to dzień święcenia wianków z wonnych ziół, młodych gałązek drzew i kwiatów polnych. Wieniec w starych pojęciach Słowian był godłem cnoty, symbolem dziewictwa i plonu. Wianki z ruty i kwiatów mogły nosić na głowach tylko dziewczęta.

Na wsiach wierzono, że poświęcone wianki, powieszone na ścianie chaty, odpędzają pioruny, chronią przed gradem, powodzią i ogniem. Dymem ze spalonych wianków okadzano krowy, wyganiane po raz pierwszy na pastwisko. Zioła z wianków stosowano też jako lekarstwo na różne choroby.

Gdzieniegdzie do poświęconych wianków dodawano paski papieru, z wypisanymi słowami czterech Ewangelii. Paski te zakopywano następnie w czterech rogach pola, dla zabezpieczenia przed wszelkim złem.

Dziś w Kościele księża błogosławią i święcą wianki, prosząc Boga o opiekę nad przyrodą, obfite plony, ochronę przed zniszczeniem i zatruciem."

https://www.niedziela.pl/artykul/54711/Zakonczenie-oktawy-Bozego-Ciala---skad 

Tak było i w naszym Kościele.

Nabożeństwo czerwcowe, ostatnie w tegorocznej oktawie Bożego Ciała, odprawił ks. Andrzej Dołęgowski, na organach grał ks. Piotr Boryczka.

Następnie ks. Andrzej i ks. Piotr odprawili Mszę świętą, w której uczestniczyła spora grupa Parafian. Na koniec tej Mszy ks. Andrzej pobłogosławił i poświęcił kwiaty i zioła, przyniesione przez wiernych. 

Dziękujemy Księżom i wszystkim Parafianom, którzy wspólnie modlili się dzisiejszego popołudnia w naszym kościele. Zapraszamy na nabożeństwa czerwcowe do końca miesiąca o 17:30  i msze święte o godz. 18:00. 

Szczęść Boże.

03721103on-line:33
Parafia świętego Jakuba Apostoła w Tolkmicku 2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
lanart