Parafia

Ogłoszenia parafialne


Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Kontakt

Parafia pw.  św.  Jakuba Apostoła
ul. Kościelna 2
82-340 Tolkmicko

tel.: (+48) 605-622-456
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Aktualności

BOŻE CIAŁO 11.06.2020 (2020-06-11)
BOŻE CIAŁO 11.06.2020

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA

I KRWI CHRYSTUSA

BOŻE CIAŁO

11.06.2020

"Z Listu biskupa elbląskiego na Uroczystość Bożego Ciała [11 czerwca 2020]

Drodzy Siostry i Bracia!

Uroczystość Bożego Ciała jest dla katolików ważnym świętem. W Polsce procesje w tym dniu gromadzą zazwyczaj wiele osób. W dużych skupiskach ludzkich, w miastach, a tym bardziej w zespołach miast, gromadzą się tysiące osób…

…W tym roku dotknęły nas ograniczenia, zresztą występujące w całej Europie i dalej jeszcze, związane z epidemią koronawirusa. Ograniczenia te zostały podyktowane jednak nie zamiarem uderzenia w religię, ale wynikały one z troski o zdrowie obywateli naszego kraju. Były i są dolegliwe, ale też posiadają charakter przejściowy. Ograniczenia stały się dla nas swoistym testem, sprawdzianem naszej odpowiedzialności za innych, których możemy zarazić, albo też ochronić przed niebezpieczną chorobą. Tak więc tegoroczna uroczystość Bożego Ciała posiada specyficzne tło.

Eucharystia, Msza święto, Ciało i Krew Pańska, stanowią centrum wspólnoty uczniów Chrystusa. Wokół Jego Ciała, przy sakramencie Najświętszej Eucharystii, buduje się nieustannie i odnawia wspólnota ludu Jezusa.

Drodzy Siostry i Bracia, wszystkich uczestniczących w uroczystości Bożego Ciała, a także tych, którzy nie mogli na nią dotrzeć, serdecznie pozdrawiam. Modlę się, aby obecne trudności i doświadczenia umocniły Waszą więź z Chrystusem. Nasza pomoc u Pana, który stworzył niebo i ziemię [por. Ps 124, 8].

+Jacek Jezierski – biskup elbląski"

 

Kierując się Listem ks. Biskupa i innymi rozporządzeniami, tegoroczne Boże Ciało musiało być skromne, ale uroczyste.

Główną Mszę świętą w naszym kościele odprawił ks. Andrzej Dołęgowski o godz. 11:00. Trzeba przyznać, że uczestniczyła w niej spora grupa Parafian i Gości. Na organach grał Pan Marek Żochowski, w konfesjonałach czekali pozostali Księża.

Po Mszy wszyscy wyszliśmy z kościoła z Najświętszym Sakramentem i jeden raz obeszliśmy kościół dookoła, Mimo, że nie było tradycyjnych ołtarzy, na twarzach zebranych widać było skupienie i powagę chwili. Z pewnością zastanawialiśmy się, jak trudne czasy przyszło nam w pokorze przeżywać…. 

Na zakończenie procesji ks. Andrzej pobłogosławił na cztery strony świata miasto i jego mieszkańców, również tych, którzy są daleko od nas. 

Dziękujemy Księżom i wszystkim, uczestniczącym w dzisiejszych Mszach świętych. Módlmy się, abyśmy w przyszłym roku przeżywali to Święto i wszystkie inne w normalnych warunkach. 

Boże, prosimy Cię wysłuchaj naszych próśb.

Zdjęcia: http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,650,boze-cialo-11062020.html

03780867on-line:11
Parafia świętego Jakuba Apostoła w Tolkmicku 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
lanart