Parafia

Ogłoszenia parafialne


Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Kontakt

Parafia pw.  św.  Jakuba Apostoła
ul. Kościelna 2
82-340 Tolkmicko

tel.: (+48) 605-622-456
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Aktualności

SŁOWO NA DZISIEJSZĄ NIEDZIELĘ 24.05.2020 (2020-05-23)
SŁOWO NA DZISIEJSZĄ NIEDZIELĘ 24.05.2020

SŁOWO

NA DZISIEJSZĄ NIEDZIELĘ

24.05.2020

 

Słowo na Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. 

Oczami wiary dostrzegamy niewidzialnego Boga.

Drodzy Parafianie i Sympatycy naszej Parafii w Tolkmicku. Witajcie. Alleluja.

Na świecie jest wielu śmiałków, którzy wyprawiają się sami w daleką drogę. Jedni wypływają maleńkim jachtem, inni łódką, a nawet kajakiem. Są tacy, którzy idą samotnie przez piaski pustyni. Często można usłyszeć w radiu, zobaczyć w telewizji, przeczytać w gazecie lub Internecie o alpinistach, którzy samotnie zdobywają jakiś szczyt. Czasami ktoś ich przestrzega: „Uważaj, nie idź sam, bo to jest bardzo niebezpieczne. Idź z przyjacielem, bo zawsze będziesz mógł na niego liczyć”.

Było to czterdzieści dni po Zmartwychwstaniu. Pan Jezus razem z apostołami wyszedł na drogę ku Betanii. Podczas wędrówki przypomniał apostołom wszystko to, co miał wykonać, o swojej męce i o śmierci, ale także o obietnicy zesłania Ducha Pocieszyciela. Przekazał swoim uczniom najważniejsze polecenia, a mianowicie „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody! Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”). Wniebowstąpienie Jezusa opisał św. Łukasz Ewangelista. Pouczył, gdzie miało miejsce to cudowne wydarzenie. Apostołowie widzieli jak Pan Jezus uniósł się do góry, a potem obłok ukrył Jego postać. Oni wciąż wpatrywali się w niebo. Być może św. Jan  widział Jezusa najdłużej, gdyż był najmłodszy, a więc miał najlepszy wzrok.

W jaki sposób my postrzegamy niebo? Najczęściej w kategoriach doczesnych, jako pragnienie szczęścia, radości, zdrowia, pomyślności, zadowolenia, satysfakcji. Pragniemy mieć niebo tu, na ziemi. Czy ktoś z nas słyszał takie życzenia: „Życzę ci, byś osiągnął niebo”? Chyba rzadko to się zdarza… Jak mówić dziś o niebie?  Zwyczajnie, tak po prostu, jak się mówi o szczęściu, o radości, o domu pełnym miłości. Niebo oznacza stan przebywania z Bogiem, czyli królestwo niebieskie, dom Ojca. Jest jeszcze inny sposób na wyobrażenie nieba. Otóż niebo widzimy w oczach tych, których kochamy. Czyż może być lepsze wytłumaczenie? Niebo mamy także już teraz w naszych sercach jeśli Jezus w Komunii świętej w nich jest obecny. 

Słowa, które padają w dzisiejszej liturgii, są dla nas wezwaniem, aby szeroko otworzyć oczy. Tylko patrzenie oczami wiary spowoduje, że w otaczającym nas świecie dostrzeżemy Jezusa Chrystusa. Chociaż wstąpił do nieba, jest obecny wśród nas i pragnie obdarzać nas potrzebnymi darami i łaskami. To, że nie widzimy Go oczami ciała, nie oznacza, że Go nie ma. Uczyńmy dziś wszystko, co jest w naszej mocy, by przynajmniej namiastka nieba z obecnym Jezusem była naszym udziałem w czasie świątecznego niedzielnego obiadu. 

Życzymy Wam smacznego, dobrej niedzieli i bezpiecznego tygodnia 

Wasi duszpasterze.

03780935on-line:22
Parafia świętego Jakuba Apostoła w Tolkmicku 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
lanart