Parafia

Ogłoszenia parafialne


Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Kontakt

Parafia pw.  św.  Jakuba Apostoła
ul. Kościelna 2
82-340 Tolkmicko

tel.: (+48) 605-622-456
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Aktualności

ŚRODA POPIELCOWA 26.02.2020 (2020-02-26)
ŚRODA POPIELCOWA 26.02.2020

ŚRODA POPIELCOWA

26.02.2020 

Środa Popielcowa, nazywana także Popielcem, to pierwszy dzień Wielkiego Postu. W czasie mszy świętych odprawianych w Środę Popielcową kapłani posypują głowy wiernych popiołem, co zastępuje akt pokuty. Popiół do posypywania głów wiernych pochodzi z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedzającego roku.

Od Środy Popielcowej do końca wielkiego postu w liturgii obowiązuje kolor fioletowy. 

Tradycyjnie już tego dnia w naszym kościele wierni uczestniczą w mszach świętych i nabożeństwach. 

Tak było i dzisiaj. Dorośli uczestniczyli w Mszach św., a dzieci i młodzież w swoich Nabożeństwach.

Po Mszy św. o godz. 09:00 do kościoła przyszły maluchy z naszego Przedszkola. Wspaniały widok. Przejęte tym wydarzeniem, bardzo grzeczne, wysłuchały słów ks. Proboszcza. Mogły zobaczyć i dotknąć przygotowanego popiołu. Po poświęceniu, ksiądz Proboszcz posypał ich główki popiołem i po krótkiej modlitwie zakończyli swoje nabożeństwo.

Po najmłodszych dzieciach na swoje nabożeństwo przyszły klas I – III. Były również bardzo grzeczne i przejęte dzisiejszym wydarzeniem. Z uwagą wysłuchały słów ks. Proboszcza, który następnie posypał popiołem ich głowy.

Następnie do kościoła przyszły starsze dzieci i młodzież. Ich głowy również ks. Proboszcz posypał popiołem z ubiegłorocznych palm.

Wieczorem na kolejną Mszę przyjdą dorośli parafianie.

Budujące jest to, że Dyrekcja i Nauczyciele tolkmickiego Przedszkola i Szkoły Podstawowej z takim pietyzmem pielęgnują nasze tradycje katolickie. Z pewnością dla wielu tych bardzo małych dzieci i młodzieży takie wydarzenia pozostaną w pamięci na długo, a może na stałe zagoszczą w ich sercach?

Dziękujemy bardzo Dyrekcji, Nauczycielom i Wychowawcom Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Tolkmicku za zaangażowanie podopiecznych w życie religijne naszej parafii, za wspaniałą współpracę, wielokrotnie okazaną przy różnych okazjach.

Dziękujemy wszystkim Parafianom, którzy tegoroczny post rozpoczęli dzisiaj od posypania głów popiołem. 

Dziękujemy ks. Proboszczowi i Współbraciom za wspólną modlitwę. 

03721081on-line:22
Parafia świętego Jakuba Apostoła w Tolkmicku 2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
lanart