Parafia

Ogłoszenia parafialne


Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Kontakt

Parafia pw.  św.  Jakuba Apostoła
ul. Kościelna 2
82-340 Tolkmicko

tel.: (+48) 605-622-456
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Aktualności

UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH 2019 (2019-11-01)
UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH  2019

UROCZYSTOŚĆ

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH 

01,11.2019

1 listopada w Kościele katolickim obchodzona jest corocznie Uroczystość Wszystkich Świętych. Jest to uroczystość ku czci wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie. Należą do nich nie tylko kanonizowani i błogosławieni, ale także święci bezimienni wierni, którym Kościół w sposób szczególny chce oddać hołd.

W kościołach odprawiane są uroczyste Msze ku pamięci wszystkich świętych i osób, których życie było nacechowane świętością.

Tradycyjnie, w naszym Kościele odprawiane są Msze św. jak w każdą niedzielę. Dodatkowo o godz. 13:00 odprawiana jest Msza św. na cmentarzu parafialnym. Dzisiaj piętnaście minut wcześniej, z kościoła wyszła procesja wiernych, którzy z Różańcem weszła na cmentarz. Prowadzili ją: Ojciec Kalist Salak – proboszcz Parafii św. Antoniego w Kadynach i Ojciec Gracjan, oraz nasi Księża - ks. Piotr Boryczka i ks. Andrzej Dołęgowski.  Procesja szła alejkami cmentarza. Na poszczególnych stacjach następowało okadzenie i poświęcenie miejsc spoczynku naszych zmarłych. Modlitwę na cmentarzu poprowadził ks. Józef Grochowski.

Procesja doszła do ołtarza głównego przy grobowcu Salezjanów, gdzie odprawiona została Msza św. koncelebrowana, pod przewodnictwem Gwardiana Ojca Gracjana Landowskiego. W koncelebrze wzięli udział: O. Kalist Salak, ks. Józef Grochowski, ks. Tadeusz Pawluk. Okolicznościową homilię wygłosił ks. Proboszcz z Kadyn. 

Mszę odprawiono w intencji wszystkich Zmarłych z Tolkmicka i Kadyn i okolicznych miejscowości.

Po Mszy św. Księża święcili nowe nagrobki. 

Dziękujemy bardzo licznie zebranym wiernym za pamięć o zmarłych, za udział w Mszy św., za własne modlitwy, za pięknie udekorowane groby. Dziękujemy wszystkim Księżom, biorącym udział w tej Uroczystości, służbie liturgicznej, Panu Organiście za oprawę liturgiczną i nagłośnienie Mszy św.

Dziękujemy Paniom, które kwestowały przy bramie cmentarza, oraz wszystkim, którzy te ofiary składali. Dziękujemy wszystkim, którzy byli zaangażowani, by ta Uroczystość miała tak piękny wymiar.  

Bóg zapłać.

Zdjęcia: http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,624,uroczystosc-wszystkich-swietych-2019.html

03721046on-line:11
Parafia świętego Jakuba Apostoła w Tolkmicku 2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
lanart