Parafia

Ogłoszenia parafialne


Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Kontakt

Parafia pw.  św.  Jakuba Apostoła
ul. Kościelna 2
82-340 Tolkmicko

tel.: (+48) 605-622-456
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Aktualności

JAKUBOWE DNI TOLKMICKA 2017 ZAKOŃCZONE (2017-07-23)
JAKUBOWE DNI TOLKMICKA 2017 ZAKOŃCZONE

JAKUBOWE

DNI TOLKMICKA 2017

ZAKOŃCZONE

Tegoroczne Jakubowe Dni Tolkmicka przeszły do historii. 

Sobota i niedziela 22 - 23 lipca br. przyniosły wiele atrakcji dla wszystkich, którzy chcieli uczestniczyć w tym naszym, wspólnym świętowaniu.

W sobotę, dokładnie o godz. 15:00, z wieży ratuszowej zabrzmiał hejnał, oznajmiający, że rozpoczynamy Dni Jakubowe. Przed Ratuszem zebrała się duża grupa Mieszkańców i Gości, która wysłuchała tego pierwszego, historycznego hejnału.

Następnie, wszyscy weszli do Sali Muzealnej w Ratuszu, gdzie wysłuchaliśmy krótkich wystąpień ks. Inspektora Andrzeja Wujka, Pana Burmistrza Andrzeja Lemanowicza i ks. Józefa Grochowskiego - naszego Proboszcza. Mówili Oni m.in.  na temat wystawy „50 - lecie Salezjanów w Tolkmicku. Salezjanie w Polsce i na świecie”. Znalazły się na niej zdjęcia wszystkich Salezjanów, pracujących w Tolkmicku na przestrzeni 50 - lat, oraz wiele eksponatów, przywiezionych z misji salezjańskich w różnych krajach. Na uwagę zasługują też - oryginalny imbryk do parzenia herbaty i rękopis biletu - własność św. Jana Bosko. 

Na wszystkich zwiedzających czekał słodki poczęstunek.

Kolejnym punktem, już na Targowisku miejskim  było powitanie obecnych przez Pana Burmistrza, Ks. Inspektora i ks. Proboszcza.

Rozpoczął się występ Zespołu „Blues Band”. 

W tym miejscu ustawiło się wiele różnych stoisk, w tym garmażeryjne z pierogami i wędlinami.

Kolejnymi występami Zespołów „Tolkmiczanki” i  „Sentyment”, umilono to sobotnie popołudnie. 

O godz. 18:00 rozpoczęła się w Kościele Msza św. koncelebrowana w intencji Rybaków i pięknej 60 Rocznicy zawarcia Sakramentu małżeństwa przez Państwo Irenę i Wernera Kruszewskich. Szczęść Boże Im na dalsze, wspólne lata.

Po Mszy św. wszyscy przeszli do Portu na poświęcenie łodzi i przejażdżki po Zalewie. Było wiele atrakcji. Uczestnicy wrócili do domów obficie zlani zalewową wodą…

O godz. 20:00 wystąpiła znana już nam Kapela Jakubowa, która rozbawiła obecnych i zachęciła do wspólnej zabawy pod tolkmickim Niebem.

Po Kapeli na scenę wszedł DJ - uczestnik programu rozrywkowego „IDOL”, który do północy bawił wszystkich obecnych. 

Niedzielne świętowanie rozpoczęła Msza święta odpustowa z procesją, pod przewodnictwem ks. Sławomira Szczodrowskiego, z oprawą muzyczną Parafialnej Orkiestry Dętej z Zielonki Pasłęckiej. 

Po uroczystościach kościelnych, z Orkiestrą przemaszerowaliśmy na Targowisko, gdzie wspomniana już Orkiestra dała koncert dla wszystkich obecnych.

Mogliśmy skosztować pysznej zupy rybnej, przygotowanej przez Rodzinę P. Szewczyków. Rozdawał ją osobiście ks. Proboszcz Józef Grochowski. 

Na Targowisku ustawiło się wiele stanowisk, oferujących różne atrakcje dla duszy i podniebienia. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty pisania ikon, poprowadzone przez Panią Ewę Bednarską - Siwilewicz z Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu. Nasza Biblioteka przygotowała kiermasz książek i konkursy czytelnicze. Było też stoisko z pamiątkami z Tolkmicka, pierogami, domową wędliną, owocami, folderami nt. Drogi Jakubowej i wieloma atrakcjami dla dzieci i dorosłych.  Maluchy korzystały z zabawy na zjeżdżalniach.

Popołudniowe godziny zagospodarował Animator dla dzieci. Oprócz muzyki, najmłodsi uczestniczyli w różnych konkursach. Mogły też skorzystać z malowania twarzy.  O godz. 16:00 swój program przedstawiła Akademia Cyrku przy Oratorium im. św. Jana Bosko w Warszawie, którego Kierownikiem jest ks. Sławomir Szczodrowski. Młodzi Oratorianie pokazali różne „sztuczki”, których nauczył ich sam Dyrektor Państwowej  Szkoły Sztuki Cyrkowej w Julinku - Pan Piotr Tomczak. Zaprezentował On też osobiście szereg różnych sztuczek, umilając to niedzielne popołudnie. 

Występ ten zakończył tegoroczne Dni Jakubowe na Targowisku. Jeszcze tylko Certyfikaty z lakową pieczęcią św. Jakuba dla wszystkich grup i osób, zaangażowanych w te Dni…i Targowisko opustoszało.

Ostatnim punktem programu było jeszcze tradycyjne poświęcenie pojazdów przed Kościołem św. Jakuba Apostoła, które jak zwykle, święcił ks. Proboszcz.

Było ich dużo…, woda leciała z kropidła i z Nieba…

Tegoroczne Tolkmickie Dni Jakubowe przeszły do historii…

Dziękujemy Organizatorom, Współorganizatorom, Darczyńcom, wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i przebieg tegorocznych Dni Jakubowych oraz tym, którzy uczestniczyli w tym naszym wspólnym świętowaniu.

Dziękujemy Panu Maciejowi Romanowskiemu - Staroście Powiatowemu za Patronat Dni Jakubowych.

Dziękujemy wszystkim, których nie wymieniliśmy z nazwiska lub funkcji, ponieważ lista bardzo by się wydłużyła. Do zobaczenia za rok.

Parafialne obchody Dni Jakubowych jeszcze się nie zakończyły.

W poniedziałek 24 lipca o godz. 18:00 w Kościele - Msza św. w intencji zmarłych parafian, spoczywających na naszym cmentarzu, a następnie procesja na cmentarz gdzie będziemy modlić się za naszych zmarłych. 

We wtorek 25 lipca - Liturgiczne Święto Świętego Jakuba, o godz. 12:00 w Kościele Msza św. z ucałowaniem relikwii Patrona Miasta i Parafii, z koncelebrą Księży z Dekanatu Elbląg Północ.  

Zapraszamy do licznego udziału.

Zdjęcia:


03722708on-line:33
Parafia świętego Jakuba Apostoła w Tolkmicku 2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
lanart