Parafia

Ogłoszenia parafialne


Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Kontakt

Parafia pw.  św.  Jakuba Apostoła
ul. Kościelna 2
82-340 Tolkmicko

tel.: (+48) 605-622-456
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Aktualności

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA - 15.06.2017 (2017-06-15)
UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA - 15.06.2017

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA

I KRWI CHRYSTUSA - BOŻE CIAŁO

15.06.2017

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Boże Ciało jest jednym z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Początek tradycji obchodzenia święta Bożego Ciała sięga XIII wieku

Bezpośrednią przyczyną ustanowienia uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa były objawienia bł. Julianny z Cornillon. Około 1207 r., jako szesnastoletnia dziewczyna, przeżyła pierwsze widzenia, choć były one jeszcze mgliste i niezrozumiałe. Zgodnie z tradycją hagiograficzną, dopiero kilkanaście lat później, w 1245 roku, św. Juliannie ukazać miał się Chrystus, który w widzeniu domagał się ustanowienia święta Eucharystii na pierwszy czwartek po święcie Trójcy Przenajświętszej.

W Polsce jako pierwszy wprowadził to święto bp Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej. Kościół od samego początku głosił wiarę w realną obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. 

Procesje eucharystyczne w dniu Bożego Ciała wprowadzono później niż samo święto.  Konferencja Episkopatu Polski zmodyfikowała 17 lutego 1967 r. obrzędy procesji Bożego Ciała, wprowadzając w całej Polsce nowe modlitwy przy każdym ołtarzu oraz czytania Ewangelii tematycznie związane Eucharystią.

Dzisiejsza Uroczystość w naszej parafii zgromadziła wiele osób, które swoją obecnością potwierdziły wiarę w Jezusa Chrystusa.

Jak zawsze, na trasie procesji przygotowano cztery ołtarze. Nasi duszpasterze zmieniali się przy poszczególnych ołtarzach. Bogaty był orszak procesyjny, w którym nie zabrakło ministrantów, dzieci I - Komunijnych i Rocznicowych, dzieci sypiących kwiaty, osób niosących chorągwie, figurki i różaniec, Straży Honorowej NSJ i innych grup parafialnych, oraz Was, Drodzy Parafianie i Goście. Wszystkim serdecznie dziękujemy za dzisiejszą obecność.

Na placu przed kościołem ks. Proboszcz, monstrancją z Panem Jezusem w Najświętszym Sakramencie, pobłogosławił naszą parafię na cztery strony świata., bo przecież nasi Rodacy są rozproszeni w różnych miejscach naszego globu. Łączymy się z Wami w modlitwie. 

Jeszcze raz dziękujemy osobom, które wykonały ołtarze na trasie, oraz wszystkim, którzy uczestniczyli w dzisiejszej Uroczystości Bożego Ciała.

 Bóg zapłać.


03723744on-line:11
Parafia świętego Jakuba Apostoła w Tolkmicku 2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
lanart