Parafia

Ogłoszenia parafialne


Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Kontakt

Parafia pw.  św.  Jakuba Apostoła
ul. Kościelna 2
82-340 Tolkmicko

tel.: (+48) 605-622-456
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Aktualności

ŚRODA POPIELCOWA 01.03.2017 (2017-03-01)
ŚRODA POPIELCOWA 01.03.2017

ŚRODA POPIELCOWA

01.03.2017

Dzisiaj - 1 marca 2017 r. obchodzimy Środę Popielcową.  

Popielec, czyli Środa Popielcowa, to dla chrześcijan pierwszy dzień Wielkiego Postu, który potrwa 40 dni.  Tego dnia obowiązuje post ścisły, czyli oprócz tego, że wierni nie jedzą mięsa, to liczba posiłków w Popielec nie może przekraczać trzech, w tym jednego do syta i dwóch lekkich. 

W Popielec wierni przychodzą na Mszę św., podczas której ksiądz posypuje ich głowy popiołem na znak tego, że każdy człowiek jest śmiertelny i kiedyś obróci się w proch. Stąd słowa, które kapłan powtarza posypując  głowy  popiołem: „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz". Popiół, którym ksiądz posypuje głowy wiernych w Popielec, pochodzi ze spalonych palm z ubiegłorocznej Niedzieli Palmowej. 

Zgodnie z chrześcijańską tradycją, nasz kościół parafialny również odwiedziło dziś wiele osób. Rano, na Mszy św. sprawowanej przez ks. Proboszcza Józefa Grochowskiego, była duża grupa wiernych, porównywalna z udziałem w Mszy św. w niedzielnej. Wszyscy skorzystali z posypania głów popiołem.

Potem były Nabożeństwa dla dzieci i młodzieży.

Najpierw przyszli uczniowie Szkoły Podstawowej, potem dzieci z Przedszkola Miejskiego, a po nich młodzież z Gimnazjum.

Z przyjemnością patrzyło się dzisiaj na wszystkie, wymienione grupy. Były one bardzo liczne, może nawet kompletne. Każdej grupie towarzyszyli wychowawcy, nauczyciele, katecheci,  oraz Dyrektorzy. Cieszyło się oko ks. Proboszcza, który prowadził te Nabożeństwa, oraz ks. Lecha Hebrowskiego, który z dziećmi i młodzieżą czuwał nad oprawą liturgiczno - muzyczną tych spotkań.

Po tradycyjnym posypaniu głów i błogosławieństwie ks. Proboszcza, wszyscy wrócili do szkół, pamiętając, że to jest początek naszego oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. 

Przed nami piątkowe Drogi Krzyżowe, niedzielne Gorzkie Żale oraz Rekolekcje Wielkopostne. Zachęcamy również do podejmowania wielkopostnych postanowień w różnych intencjach…

Dziękujemy wszystkim wiernym, którzy dzisiaj uczestniczyli w Mszach św. i Nabożeństwach. Dziękujemy dzieciom i młodzieży, nauczycielom, wychowawcom, katechetom, oraz Dyrekcjom Szkoły Podstawowej, Gimnazjum, oraz Przedszkola w Tolkmicku za to piękne świadectwo wiary, jakim dzisiaj rozpoczęliśmy tegoroczny Wielki Post.

Bóg zapłać.

Zdjęcia:http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,471,sroda-popielcowa-01032017.html

03721508on-line:11
Parafia świętego Jakuba Apostoła w Tolkmicku 2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
lanart