Parafia

Ogłoszenia parafialne


Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Kontakt

Parafia pw.  św.  Jakuba Apostoła
ul. Kościelna 2
82-340 Tolkmicko

tel.: (+48) 605-622-456
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Aktualności

UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH 01.11.2016 (2016-11-01)
UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH 01.11.2016

UROCZYSTOŚĆ 

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

01.11.2016

1 listopada - Uroczystość Wszystkich Świętych ma charakter bardzo radosny. Wspominamy bowiem wszystkich tych, którzy żyli przed nami i wypełniając w swoim życiu Bożą wolę, osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem w niebie. Kościół wspomina nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli tych beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, którzy już osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie. Widzi w nich swoich orędowników u Boga i przykłady do naśladowania. 

Kulminacyjnym punktem obchodów tej Uroczystości w naszej parafii jest Msza Św. na polowym ołtarzu na cmentarzu. Udaliśmy się tam procesyjnie z kościoła, po poświęceniu kwiatów i zniczy przez ks. Piotra Boryczkę. Na cmentarzu Ks. Proboszcz i Ks. Piotr poświęcili wszystkie miejsca spoczynku naszych zmarłych.

Niestety, dzisiejsza pogoda spłatała nam figla. Obfity deszcz sprawił, że Msza  

Święta koncelebrowana została odprawiona w kaplicy cmentarnej. Przewodniczył jej ks. Julian Dzierżak w asyście ks. Tadeusza Pawluka i ks. Proboszcza Józefa Grochowskiego. Ksiądz Julian i ks. Tadeusz, to Księża wywodzący się z naszej parafii. Obecni byli Ojcowie Franciszkanie z Kadyn. Ich parafianie też spoczywają na naszym cmentarzu.

Ks. Julian Dzierżak wygłosił  Słowo Boże. Przypomniał  prawdę o powszechnym powołaniu do świętości. Nie można osiągnąć jej jednak własnymi siłami. Konieczna jest pomoc łaski Bożej. Ponieważ Stwórca powołuje do świętości wszystkich, także każdemu człowiekowi pomaga swą łaską. Każdy otrzymał dar zbawienia, bo Jezus Chrystus złożył ofiarę za wszystkich ludzi. Od każdego z nas jednak zależy, w jakim stopniu przyjmie od Boga ten dar świętości. Starajmy się o tym pamiętać.

Dziękujemy wszystkim duszpasterzom, którzy uczestniczyli w dzisiejszych Uroczystościach oraz wszystkim, którzy odwiedzili swoich bliskich i uczestniczyli w Mszach Świętych. Pamiętajcie też o odpustach, które w tych dniach można ofiarować za zmarłych, trzeba być jednak w stanie łaski uświęcającej, odwiedzić cmentarz i pomodlić się  w intencji zmarłej osoby, której chcemy pomóc swoją modlitwą.

Jutro j Dzień Zaduszny – Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Msze Święte w kościele o godz. 07:00, 09:00, 18:00 i na cmentarzu o godz. 12:00.

 

Zdjęcia:  http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,448,uroczystosc-wszystkich-swietych-01112016.html


03723802on-line:11
Parafia świętego Jakuba Apostoła w Tolkmicku 2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
lanart