Parafia

Ogłoszenia parafialne


Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Kontakt

Parafia pw.  św.  Jakuba Apostoła
ul. Kościelna 2
82-340 Tolkmicko

tel.: (+48) 605-622-456
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Aktualności

WYJAZD NA FILM pt. WOŁYŃ - 22.10.2016 (2016-10-22)
WYJAZD NA FILM pt. WOŁYŃ - 22.10.2016

WYJAZD NA FILM

WOŁYŃ

22.10.2016

Na kolejny, piękny film pt. Wołyń, pełen napięcia, drastycznych scen i osadzającej w głąb foteli muzyki, wybraliśmy się 22 października do elbląskiego Światowida. Opiekę duchową sprawował ks. Proboszcz Józef Grochowski. Był też z nami ks. Lech Hebrowski.

 

A oto krótka recenzja tego filmu:

 

„Wołyń, to epicki dramat historyczny, który rozgrywa się w małej wiosce, zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów, położonej w południowo-zachodniej części tej krainy. Akcja filmu obejmuje okres 6 lat, od wiosny 1939 do lata 1945 roku. Oczami naszej bohaterki, Zosi Głowackiej (Michalina Łabacz), obserwujemy toczące się wypadki zapoczątkowane wybuchem II Wojny Światowej.

Gdy ją poznajemy, Zosia jest zakochana w ukraińskim chłopcu z tej samej wsi. Dowiaduje się jednak, że ojciec postanowił wydać ją za najbogatszego gospodarza we wsi, Polaka Macieja Skibę (Arkadiusz Jakubik), znacznie starszego od niej wdowca z dwójką dzieci. Dotychczasowe życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a niemal dwa lata później niemiecki atak na ZSRR. Przez następny rok trwają polowania i brutalne mordy na Żydach. Tymczasem ukraińskie aspiracje do stworzenia niepodległego państwa, choć nie zyskały poparcia Niemców, wciąż rosną. Rośnie też napięcie pomiędzy polskimi i ukraińskimi sąsiadami. Dochodzi do zatargów, znikają ludzie. Do wsi docierają wieści o brutalnych i krwawych zdarzeniach na wschodzie Wołynia. W końcu, latem 1943 roku, wybucha pożoga mordów i okrucieństwa. Oddziały UPA atakują polskie osady. Niekiedy Polacy z równą bezwzględnością biorą odwet na Ukraińcach. Pośród tego morza nienawiści Zosia próbuje ocalić swoje dzieci.”

 

https://multikino.pl/pl/filmy/wolyn 

 

Dziękujemy ks. Proboszczowie za zorganizowanie tego wyjazdu Cisza w autobusie w drodze powrotnej, świadczyła o głębokich przeżyciach. Bardzo dobrze, że mogliśmy bliżej poznać ten kawałek historii naszego narodu.

 

Bóg zapłać.


Zdjęcia: http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,445,wyjazd-na-film-pt-wolyn-22102016.html03723026on-line:22
Parafia świętego Jakuba Apostoła w Tolkmicku 2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
lanart