Parafia

Ogłoszenia parafialne


Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Kontakt

Parafia pw.  św.  Jakuba Apostoła
ul. Kościelna 2
82-340 Tolkmicko

tel.: (+48) 605-622-456
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Aktualności

PIELGRZYMKA DEKANALNA DO TOLMKICKIEGO KOŚCIOŁA 24.09.2016 (2016-09-24)
PIELGRZYMKA DEKANALNA DO TOLMKICKIEGO KOŚCIOŁA 24.09.2016

PIELGRZYMKA DEKANALNA 

DO KOŚCIOŁA JUBILEUSZOWEGO

MIŁOSIERDZIA BOŻEGO W TOLKMICKU

24.09.2016

Pod hasłem "Do końca nas umiłował" odbyła się w sobotę 24 września Dekanalna Pielgrzymka do Kościoła Św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku, jako Świątyni Roku Jubileuszu Miłosierdzia Bożego.

Ogółem pielgrzymowało ok. 400 osób z parafii Dekanatu Elbląg – Północ.

Większość osób dotarła autokarami, samochodami osobowymi i w małych grupach pieszych. O godz. 6:00 rano z Elbląga, w strugach deszczu, wyruszyła 80 -  osobowa pielgrzymka piesza. Część trasy prowadziła „drogą ekstremalną”, znaną z Drogi Krzyżowej.

Pierwsi pielgrzymi zameldowali się w Tolkmicku przed godz. 11:00. Wszystkich witał ks. Proboszcz Józef Grochowski  - gospodarz tolkmickiej parafii. 

O godz. 11:00 konferencję na temat Miłosierdzia Bożego wygłosił ks. Grzegorz Piśko.

Nabożeństwo pokutne z wystawieniem Najświętszego Sakramentu poprowadził ks. Józef Grochowski. Była to też okazja do spowiedzi, jak zresztą przez cały czas trwania tego pielgrzymkowego spotkania.

Przed godziną 13:00 wszyscy wyszli przed kościół, by powitać pielgrzymkę pieszą. Ich radosny śpiew słychać był z daleka.

Powitał ich w asyście wszystkich, przybyłych wcześniej księży ks. Mieczysław Tylutki – Dziekan Dekanatu Elbląg – Północ. 

Odnowiono Przyrzeczenia chrzcielne a następnie wszyscy, ze swoimi intencjami w sercach, przeszli przez  „Bramę Miłosierdzia”.

O godz. 13:00  pielgrzymów powitał pan Andrzej Lemanowicz – Burmistrz Miasta i Gminy Tolkmicko i rozpoczęła się uroczysta Msza Święta, koncelebrowana, pod przewodnictwem ks. Walentego Szymańskiego – Wikariusza Generalnego w naszej Diecezji. Słowo Boże wygłosił ks. Edward Rysztowski. Oprawę liturgiczną zapewniła Schola z Parafii Świętej Rodziny w Elblągu. 

Na twarzach  obecnych widać było wielkie skupienie i przeżycie tej Eucharystii i tej pielgrzymki…

Po Mszy Św. wszyscy zostali zaproszeni na bardzo smaczną grochówkę. Nikomu nie zabrakło, były nawet dokładki. Przed kościołem pielgrzymi stworzyli radosny „piknik”, aż do godz. 15:00.

O godz. 15:00 – Godzinie Miłosierdzia, rozpoczęła się Koronka do Bożego Miłosierdzia, którą poprowadził ks. Janusz Łukowski. 

Na zakończenie tego pielgrzymkowego spotkania, po błogosławieństwie,  wszyscy ucałowali relikwie Św. Siostry Faustyny Kowalskiej – Sekretarki Pana Jezusa, które mamy w naszym kościele.

Jeszcze tylko ogłoszenia organizacyjne i nasi goście powsiadali do autokarów i swoich samochodów, by powrócić do miejsc zamieszkania.

Dziękujemy wszystkim Księżom, bez wymieniania stanowisk, którzy uczestniczyli w tej pierwszej Dekanalnej Pielgrzymce  do Tolkmicka - w Roku Jubileuszu Miłosierdzia Bożego, którzy zadbali o jej sprawną organizację. Dziękujemy wszystkim pielgrzymom, którzy zawitali do naszego malowniczego miasteczka i pięknego, zabytkowego kościoła. Mamy nadzieję, że nie sprawiliśmy Wam zawodu.

Byli u nas pielgrzymi z elbląskich Parafii: Św. Pawła, Św. Wojciech, Św. Rafała, Św. Józefa, Św. Rodziny, Św. Alberta, oraz pielgrzymi z Parafii w Łęczu, Milejewie, Cieplicach, Pogrodziu, Próchniku, Kadynach i … Tolkmicku.

Wszystkim z serca dziękujemy i zapraszamy do odwiedzin w wolnym czasie. 

Szczęść Boże.

Zdjęcia: http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,441,pielgrzymka-dekanalna-do-tolmkickiego-kosciola-24092016.html

oraz: http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,442,pielgrzymka-dekanalna-do-tolmkickiego-kosciola-24092016-cz-2.html

Artykuł i dużo zdjęć, zwłaszcza z trasy pielgrzymki pieszej: http://elblag.gosc.pl/doc/3462288.Wstali-z-kanapy

03721400on-line:11
Parafia świętego Jakuba Apostoła w Tolkmicku 2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
lanart