Parafia

Ogłoszenia parafialne


Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Kontakt

Parafia pw.  św.  Jakuba Apostoła
ul. Kościelna 2
82-340 Tolkmicko

tel.: (+48) 605-622-456
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Aktualności

TRIDUUM PASCHALNE I WIELKANOC 2016 (2016-03-24)
TRIDUUM PASCHALNE I WIELKANOC 2016

TRIDUUM PASCHALNE

I WIELKANOC 

2016

Dziś w kościołach katolickich rozpoczęło się Triduum Paschalne, w naszym też ...

WIELKI CZWARTEK

Punktualnie o godz. 18:00 rozpoczęła się Uroczysta Msza Św. Wieczerzy Pańskiej - pamiątka ustanowienia dwóch Sakramentów : Kapłaństwa i Eucharystii. Jest to święto wszystkich kapłanów.  Liturgii przewodniczył ks. Proboszcz Józef Grochowski.

Po śpiewie „Chwała na wysokości” zamilkły w kościele dzwony, dzwonki i organy, aż do Wielkiej Soboty.

Słowo Boże o Jezusie wygłosił ks. Adam Homoncik, po nim ks. Proboszcz umył i ucałował nogi dwunastu Apostołom. 

Na zakończenie dzisiejszej liturgii wierni składali kwiaty i życzenia naszym kapłanom w dniu ich święta, za które podziękował wszystkim ks. Proboszcz.

Po Mszy św. puszka z Najświętszym Sakramentem została przeniesiona do kaplicy adoracji, zwanej ciemnicą. Wierni pozostali na adoracji.

WIELKI PIĄTEK

WIELKI PIĄTEK rozpoczął się Jutrznią. Od rana w kościele trwała Adoracja Najświętszego Sakramentu.

O godz. 15:00 odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia i uczestniczyliśmy w ostatniej w tym Poście Drodze Krzyżowej. 

O godz. 18:00 odprawiona została Liturgia Męki Pańskiej a potem  rozpoczęła się Adoracja Krzyża. Wierni podchodzili i całowali Chrystusa na krzyżu. 

Na zakończenie Liturgii, Najświętszy Sakrament został przeniesiony i ustawiony nad Grobem Pańskim. Pierwszymi „strażakami”, którzy zaciągnęli wartę przy Grobie Pańskim był Franek Ebertowski i jego brat Marek. Wierni zostali na Adoracji do godz. 21:00.

Dzisiejszym obrzędom przewodniczył ks. Dariusz Machniak.

WIELKA SOBOTA

WIELKĄ SOBOTĘ rozpoczęła Jutrznia. Od godz. 9:00 rozpoczęło się tradycyjne święcenie pokarmów.  Przy Grobie Chrystusa trwała Adoracja Najświętszego Sakramentu. 

Głównym punktem Wielkiej Soboty była uroczysta Wigilia Paschalna o godz. 18:00. To najważniejsza Liturgia w Roku Liturgicznym. Przed kościołem ogniem z poświęconego ogniska zapalono nowy paschał, od którego zapalono wszystkie, przyniesiono świece. Poświęcona została też woda. W kościele zabrzmiały dzwony i  radosne Alleluja, które zwiastują Zmartwychwstanie Chrystusa. Odnowiono przyrzeczenia Chrztu Świętego. Do grona parafian poprzez Chrzest Św. przyjęliśmy małego Juliana. Ks. Proboszcz Józef Grochowski złożył życzenia wszystkim obecnym na tej Liturgii.

Wigilii Paschalnej przewodniczył ks. Wiesław Kania w asyście ks. Proboszcza, ks. Dariusza i ks. Tadeusza Pawluka, pochodzącego z naszej parafii.

WIELKA NIEDZIELA

Od pustego Grobu Jezusa Chrystusa wszyscy, radosną procesją rezurekcyjną przeszli wokół kościoła. 

Po procesji odśpiewano hymn „Ciebie Boga wysławiamy”  i rozpoczęła się uroczysta Liturgia Wielkanocna. Przewodniczył jej ks. Proboszcz Józef Grochowski, który na zakończenie złożył wszystkim życzenia radosnych i błogosławionych Świąt Zmartwychwstania.  

Wielkanoc jest najstarszym, największym świętem chrześcijańskim. Gdyby bowiem Chrystus nie Zmartwychwstał, nie obchodzilibyśmy żadnych innych świąt, którymi w ciągu całego roku się cieszymy. Nie byłoby również wspólnoty chrześcijan, której fundamentem jest przecież Zmartwychwstanie Chrystusa.

Radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego!!!

Zdjęcia: Wielki Czwartek: http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,389,triduum-paschalne-i-wielkanoc-2016-wielki-czwartek.html

Wielki Piątek: http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,390,triduum-paschalne-i-wielkanoc-2016-wielki-piatek.html

Wielka Sobota: http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,391,triduum-paschalne-i-wielkanoc-2016-wielka-sobota.html

Wielkanoc: http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,392,wielkanoc-2016.html

03808372on-line:55
Parafia świętego Jakuba Apostoła w Tolkmicku 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
lanart