Parafia

Ogłoszenia parafialne


Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Kontakt

Parafia pw.  św.  Jakuba Apostoła
ul. Kościelna 2
82-340 Tolkmicko

tel.: (+48) 605-622-456
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Aktualności

SYMBOLE ŚWIATOWYCH DNI MŁODZIEŻY W PARAFII ŚW. JAKUBA APOSTOŁA W TOLKMICKU 19.11.2015 (2015-11-19)
SYMBOLE ŚWIATOWYCH DNI MŁODZIEŻY W PARAFII ŚW. JAKUBA APOSTOŁA W TOLKMICKU 19.11.2015

SYMBOLE ŚWIATOWYCH DNI MŁODZIEŻY

TOLKMICKO - KOŚCIÓŁ ŚW. JAKUBA APOSTOŁA

19.11.2015


W czwartek 19 listopada br. o godz. 9:00, dotarły do naszej parafii Symbole Światowych Dni Młodzieży – Krzyż Roku Świętego i Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani (Wybawicielki Ludu Rzymskiego). 

Drewniany krzyż, nazywany dziś Krzyżem Światowych Dni Młodzieży został wykonany w 1983 roku z okazji Jubileuszu Odkupienia. Po zakończeniu obchodów, papież Jan Paweł II przekazał ten Krzyż młodym wzywając: „Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie”. Od tego czasu Krzyż ŚDM dotarł na wszystkie kontynenty świata. Od 2003 roku wraz z Krzyżem wędruje Ikona Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego. Święty Jan Paweł II przekazał ją młodzieży mówiąc: „Wiedzcie, że w trudnych chwilach, których nie brakuje w życiu każdego człowieka, nie jesteśmy sami: tak jak Janowi u stóp Krzyża, tak i wam Jezus daje swoją Matkę, aby pocieszała was swoją czułością”.

Nie wszystkie parafie mają możliwość gościć te symbole, dla tego nasza wspólnota czuje się zaszczycona ich obecnością.

Powitania symboli w obecności ks. Dziekana Dekanatu Elbląg Północ dokonał ks. Proboszcz Józef Grochowski i  Pan Andrzej Lemanowicz – Burmistrz Miasta i Gminy Tolkmicko. 

Prowadzenia tych niezwykłych rekolekcji podjęli się księża: Piotr Wyszyński i Jacek Szewczyk, pracujący w Salezjańskim Ośrodku Powołaniowym w Czerwińsku.

Na pierwsze spotkanie przyszły dzieci z miejscowego przedszkola. Każde na czapeczce miało symbol Światowych Dni Młodzieży a na policzku namalowane  barwy narodowe.

Drugą grupę, uczestniczącą tego przedpołudnia, stanowiły dzieci klas I-IV z miejscowej Szkoły Podstawowej, Wszystkie miały piękne chorągiewki o barwach narodowych, kościelnych i krajów, w których Symbole już gościły. Były też chorągiewki o barwach Unii Europejskiej. 

Dzieci z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały wprowadzenia, przygotowanego przez Księży Jacka i Piotra obejrzały bajkę z morałem „O trzech drzewach”. Bezbłędnie odpowiadały na pytania dotyczące treści bajki. Na zakończenie, wszystkie dotknęły Krzyża.

Kolejną grupę, która przyjechała na spotkanie stanowiły dzieci ze Szkół Podstawowych w Łęczu, Pogrodziu i Suchaczu. Obejrzały również wspomnianą wyżej bajkę , złożyły przyrzeczenie chrzcielne, dotknęły krzyża i z otrzymanym błogosławieństwem wracały do domów. 

O godz. 11:50 rozpoczęła się Msza Św. koncelebrowana, pod przewodnictwem Biskupa Elbląskiego ks. Jacka Jezierskiego, który wygłosił też okolicznościową homilię. W Mszy Św. uczestniczyła młodzież z miejscowego Gimnazjum oraz kl. V i VI z tolkmickiej Szkoły Podstawowej, która wcześniej wysłuchała pogadanki o Matce i jej miłości, nawiązującej do miłości Maryi. W Mszy Św. uczestniczyło wiele osób dorosłych. Wszyscy mogli dotknąć  lub ucałować goszczące dzisiaj u nas Symbole.

Popołudniowa część dzisiejszego spotkania zgromadziła osoby dorosłe na Różańcu, Drodze Krzyżowej i Koronce do Bożego Miłosierdzia. 

O godz. 16:00 zakończyła się peregrynacja Symboli Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w przyszłym roku w Krakowie. Pożegnała je duża grupa wiernych.

Ks. Proboszcz Józef Grochowski składa serdeczne podziękowania Panu Burmistrzowi, Dyrekcjom, nauczycielom, katechetom, opiekunom, dzieciom i młodzieży ze szkół, które uczestniczyły w dzisiejszych spotkaniach. Szczególne podziękowanie należy się ks. Darkowi Machniakowi „za spięcie całości”. Bóg zapłać ks. Biskupowi za przewodnictwo w Mszy Świętej, ks. Dziekanowi, księżom, uczestniczącym w koncelebrze i opiekującym się dziećmi i młodzieżą, księżom z EMAUS, naszym duszpasterzom, oraz wszystkim osobom, uczestniczącym w dzisiejszych spotkaniach, nabożeństwach i Mszy Świętej. 

Bóg zapłać.

 

Zdjęcia:

http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,360,symbole-swiatowych-dni-mlodziezy-w-parafii-sw-jakuba-apostola-w-tolkmicku-cz-1.html

http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,361,symbole-swiatowych-dni-mlodziezy-w-parafii-sw-jakuba-apostola-w-tolkmicku-cz-2.html

http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,362,symbole-swiatowych-dni-mlodziezy-w-parafii-sw-jakuba-apostola-w-tolkmicku-cz-3.html

http://elblag.gosc.pl/doc/2831133.W-tym-krzyzu-cos-jest

03721864on-line:11
Parafia świętego Jakuba Apostoła w Tolkmicku 2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
lanart