Parafia

Ogłoszenia parafialne


Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Kontakt

Parafia pw.  św.  Jakuba Apostoła
ul. Kościelna 2
82-340 Tolkmicko

tel.: (+48) 605-622-456
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Aktualności

TRIDUUM PASCHALNE I WIELKANOC 2015 (2015-04-02)
TRIDUUM PASCHALNE I WIELKANOC 2015

TRIDUUM PASCHALNE

I WIELKANOC 

2015

W Kościele Katolickim trwa Wielki Tydzień. To najważniejszy okres w roku. Uroczystości zaczynają się w czwartek - aż do niedzieli. Jest to tzw.  Triduum Paschalne, które oznacza z łacińskiego trzy dni. Rozpoczyna się wieczorną Mszą Św. w Wielki Czwartek, kończy Nieszporami po południu Niedzieli Wielkanocnej. Podczas tych dni w sposób szczególny rozpamiętywane są ostatni chwile Jezusa przed sądem i męką, droga krzyżowa, śmierć Jezusa i jego Zmartwychwstanie. 

WIELKI CZWARTEK

Dzień ten rozpoczęto poranną Jutrznią. 

Rano w Katedrze Elbląskiej nasi duszpasterza uczestniczyli w uroczystej Mszy Krzyżma. Podczas tej Mszy poświęcone zostały nowe oleje, przeznaczone do namaszczeń: podczas chrztu, bierzmowania, sakramentu kapłaństwa oraz przy namaszczeniu chorych. Odnowiono również przyrzeczenia kapłańskie.

Wieczorem uczestniczyliśmy w  uroczystej Mszy Wieczerzy Pańskiej . To pamiątka Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia dwóch Sakramentów - Kapłaństwa i Eucharystii. 

Wielki Czwartek to święto wszystkich kapłanów. My też dziękowaliśmy Księżom za ich kapłańską posługę, za to, że są wśród nas. 

Po Mszy św. puszkę z Najświętszym Sakramentem przeniesiono do kaplicy adoracji, zwanej ciemnicą. 

WIELKI PIĄTEK

Dzień rozpoczął się o godz. 7:00 Jutrznią. Od rana w kościele trwała Adoracja Najświętszego Sakramentu.  

O godz. 14:30 zebraliśmy się na Koronce do Bożego Miłosierdzia i ostatniej w tym Wielkim Poście Drodze Krzyżowej.

O godz. 18:00 odprawiona została Liturgia Męki Pańskiej a po niej Adoracja Krzyża. Wierni podchodzili i całowali Chrystusa na krzyżu. 

Na zakończenie Liturgii, Najświętszy Sakrament został przeniesiony i ustawiony nad Grobem Pańskim. Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej zaciągnęli wartę przy Grobie Chrystusa. Wierni rozpoczęli Adorację.

 WIELKA SOBOTA

Rano Jutrznia, potem tradycyjne święcenie pokarmów.  Przez całą sobotę trwała Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Jezusa. 

Głównym punktem Wielkiej Soboty była bardzo uroczysta Wigilia Paschalna o godz. 18:00. To najważniejsza Liturgia w Roku Liturgicznym. Poświęconym ogniem zapalono świecę paschalną. POświęcono też wodę i odnowiono przyrzeczenia Chrztu Świętego. W kościele zabrzmiały dzwony i  radosne Alleluja, które zwiastowało Zmartwychwstanie Chrystusa.

 WIELKA NIEDZIELA

Obchody Niedzieli Zmartwychwstania rozpoczęły się procesją rezurekcyjną o godz. 6:00 rano. W naszym kościele jak zwykle była ona bogata. Orszak procesyjny ubrany byłw stroje ludowe lub nawiązujące do patrona kościoła – Św. Jakuba Apostoła. W procesji uczestniczyli też członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Tolkmicku.

Po procesji odśpiewano hymn Ciebie Boga wysławiamy. Liturgię wielkanocną sprawował ks. Proboszcz Sławomir Szczodrowski w asyście współbraci i ks. Tadeusza Pawluka. On też wygłosił Słowo Boże i złożył obecnym życzenia wielkanocne

Wierni rozeszli się do domów na uroczyste śniadania wielkanocne. 

Radosnego Alleluja!!!

WIELKI CZWARTEK - zdjęcia:     http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,309,triduum-paschalne-wielki-czwartek-02042015.html

WIELKI PIĄTEK - zdjęcia:   http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,310,triduum-paschalne-wielki-piatek-03042015.html

WIELKA SOBOTA - zdjęcia:  http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,311,triduum-paschalne-wielka-sobota-04o42015.html

WIELKANOC 2015 - zdjęcia:   http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,312,wielkanoc-2015.html 

03808521on-line:33
Parafia świętego Jakuba Apostoła w Tolkmicku 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
lanart