Parafia

Ogłoszenia parafialne


Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Kontakt

Parafia pw.  św.  Jakuba Apostoła
ul. Kościelna 2
82-340 Tolkmicko

tel.: (+48) 605-622-456
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Aktualności

WIEŻA TOLKMICKIEGO KOŚCIOŁA UDOSTĘPNIONA DLA ZWIEDZAJĄCYCH - marzec 2015 (2015-03-10)
WIEŻA TOLKMICKIEGO KOŚCIOŁA UDOSTĘPNIONA DLA ZWIEDZAJĄCYCH - marzec 2015

WIEŻA KOŚCIELNA 

OTWARTA 

DLA ZWIEDZAJĄCYCH

marzec 2015

W minionym tygodniu zakończyły się prace budowlano – konserwatorskie zabytkowej wieży kościelnej w Tolkmicku. Zgodnie z planem, dokonano adaptacji pomieszczeń do celów turystycznych, poprzez utworzenie Izby Regionalnej i punktu widokowego.

To wszystko było możliwe do zrobienia dzięki środkom pozyskanym z Programu Operacyjnego Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich „PO RYBY”, środkom własnym Parafii oraz współpracy z Przedsiębiorstwem Usługowo-Handlowym "BUDCHEM” w Elblągu. Dziękujemy.

W czwartek 05 marca odbioru wieży dokonała Komisja z Urzędu Marszałkowskiego. Protokół był bez zastrzeżeń.

W ostatnią niedzielę pierwsi goście zwiedzili zabytkową wieżę po tej gruntownej „przeróbce”.

Jej dolne partie pozostały bez zmian. Na niższym poziomie znajduje się mały chór. Wyżej można zobaczyć zabytkowe organy z początku XIX wieku. Z chórów dokładnie widać wnętrze naszego wspaniałego, zabytkowego kościoła. W ostatnim okresie dokonano w nim remontu i renowacji wszystkich witraży.

My mamy zwiedzić zabytkową wieżę. Wspinamy się na wyższy poziom. Znajduje się tu Izba regionalna. Zbiory nie są jeszcze duże, ale jest tu już ekspozycja zabytkowej ceramiki tolkmickiej i kadyńskiej, „białe kruki” ksiąg liturgicznych, zdjęcia, obrazujące przedwojenny kościół, sieci  rybackie i inne eksponaty. Na tym piętrze można też zobaczyć „serce” tolkmickiego zegara. Jego tarcze wskazują godziny na 3 strony miasta. 

Wchodzimy wyżej. Schody są już węższe, ale warto je pokonać. Tu można zobaczyć w całej krasie kościelne dzwony. Jeden z nich jest przestrzelony przez wojenne pociski. Ich głos słychać co kwadrans i o każdej pełnej godzinie. Są świadkami radosnych i smutnych wydarzeń w naszej wspólnocie parafialnej.

Przed nami jednak jest jeszcze najwyższy poziom kościelnej wieży. Prowadzą tam wąskie i strome schody, ale jest to przecież dodatkowa atrakcja. Na tej ostatniej kondygnacji znajduje się punkt widokowy. Przez cztery dachowe okienka można zobaczyć wspaniałą panoramę Tolkmicka i okolic, piękny widok na lasy Wysoczyzny Elbląskiej i Zalew Wiślany... Warto tu się „wdrapać”.

Wszystkich, zachęconych tym opisem, zapraszamy do zwiedzenia tolkmickiej wieży kościelnej. Zapewniamy, że jest to niezwykła wycieczka. 

Wieża jest otwarta w niedziele po Mszach Św. Grupy zorganizowane mogą zgłaszać się  po numer 604 994 060. Zapewniamy przewodnika, przybliżającego historię kościoła i tolkmickiej wieży z jej eksponatami.

Przy tej okazji mamy jeszcze prośbę. 

Jeśli ktoś posiada eksponaty tolkmickiej porcelany lub inne, związane z życiem naszego miasta, prosimy o kontakt. Może w ten sposób uda się powiększyć nasze zbiory? Liczymy na Waszą pomoc. 

Zbliża się okres wakacyjny. Zapraszamy wszystkich do odwiedzin Kościoła w Tolkmicku, znajdującego się na Pomorskiej Drodze Św. Jakuba i Bursztynowym Szlaku Św. Jakuba.

Do zobaczenia!

Najnowsze zdjęcia:  http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,299,wieza-tolkmickiego-kosciola-udostepniona-dla-zwiedzajacych-marzec-2015.html

Zobacz też:

Panorama z wysokości wieży: http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,242,panorama-tolkmicka-widok-z-wysokosci-wiezy-koscielnej-29052014.html  

Migawki z prac remontowych: http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,241,remont-wiezy-koscielnej.html


03780925on-line:22
Parafia świętego Jakuba Apostoła w Tolkmicku 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
lanart