Parafia

Ogłoszenia parafialne


Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Kontakt

Parafia pw.  św.  Jakuba Apostoła
ul. Kościelna 2
82-340 Tolkmicko

tel.: (+48) 605-622-456
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Aktualności

ZAKOŃCZENIE REMONTU CZĘŚCI OGRODZENIA PRZY KOŚCIELE - CZERWIEC 2020 (2020-07-07)
ZAKOŃCZENIE REMONTU CZĘŚCI OGRODZENIA PRZY KOŚCIELE - CZERWIEC 2020

ZAKOŃCZENIE REMONTU

CZĘŚCI OGRODZENIA

PRZY KOŚCIELE 

CZERWIEC 2020

W czerwcu br. zostały rozpoczęte prace  remont części ogrodzenia kościoła. Jest to drugi etap prac, które będą podejmowane także w przyszłości.

Stan techniczny ogrodzenia jak sami widzimy jest zły. Na elementach ogrodzenia – cegły, nakrywy widoczne głębokie ubytki spoinowania umożliwiające wypadanie pojedynczych cegieł i fragmentów muru, dlatego konieczne są dalsze prace, by całość ogrodzenia wyglądała tak pięknie, jak dwa prezentowane odcinki.

Prace te są  bardzo kosztowne, gdyż muszą przebiegać wg ściśle określonych przez konserwatora norm, z użyciem odpowiednich materiałów dla obiektów zabytkowych.

Szczegółowy opis stanu muru i wykonanych prac znajduje się w linku:  http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/zaloczniki/poddzialy/mur-%20dokumentacja.pdf

Za sfinansowanie tych prac odpowiedzialna jest nasza Parafia, dlatego dziękujemy za wszelkie ofiary składane w tym celu na tacę, a także indywidualnie. Koszt drugiego etapu prac przekracza możliwości Parafii, wynoszą one prawie 154 tysiące złotych brutto - szukamy więc pomocy zewnętrznej.

Taką pomoc w ubiegłym roku – w pierwszym etapie zrealizowały: Wojewódzki Konserwator Zabytków, Samorząd woj. Warmińsko - Mazurskiego, Powiat Elbląski, oraz Urząd Miasta i Gminy Tolkmicko. Na obecnym – drugim etapie remontu pomoc zadeklarowały: Wojewódzki Konserwator Zabytków, Urząd Miasta i Gminy Tolkmicko  i dzięki staraniom Pana Michała Gzowskiego – Lasy Państwowe w Oddziałach: Nadleśnictwo Elbląg, Gdańsk, Kolbudy i Kościerzyna. Jedocześnie będziemy się starać pozyskać środki od: Samorządu woj. Warmińsko-Mazurskiego i Powiatu Elbląskiego. Mamy nadzieję, że do końca sierpnia br., gdzie upływa termin rozliczenia z wykonawcą, uda nam się pozyskać potrzebną kwotę. Liczymy więc na dalszą pomoc, za co z góry serdecznie dziękujemy. Bóg zapłać.

Ks. Józef Grochowski

 

Zdjęcia: http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,656,zakonczenie-remontu-czesci-ogrodzenia-przy-kosciele-czerwiec-2020.html

Dokumentacja konserwatorska: http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/zaloczniki/poddzialy/mur-%20dokumentacja.pdf

03805578on-line:11
Parafia świętego Jakuba Apostoła w Tolkmicku 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
lanart