Parafia

Ogłoszenia parafialne


Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Kontakt

Parafia pw.  św.  Jakuba Apostoła
ul. Kościelna 2
82-340 Tolkmicko

tel.: (+48) 605-622-456
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Aktualności

SŁOWO NA DZISIEJSZĄ NIEDZIELĘ 19.04.2020 (2020-04-18)
SŁOWO NA DZISIEJSZĄ NIEDZIELĘ 19.04.2020

 

SŁOWO

NA DZISIEJSZĄ NIEDZIELĘ

19.04.2020

 

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Drodzy Parafianie: dorośli, dzieci i młodzieży i wszyscy Sympatycy dzieła salezjańskiego w Tolkmicku.

Dziś kolejna niedziela „na odległość”, ale duchowo możemy być blisko w modlitwie, dobrych myślach, życzeniach, a także i w tęsknocie za spotkaniem w przestrzeni naszej świątyni.

Jako Wasi duszpasterze wypatrujemy za Wami oczy, bowiem od jutra może nas być codziennie na każdym nabożeństwie już po 60 osób, gdyż nasz kościół ma powierzchnię 913 metrów. Serdecznie zapraszamy, będziecie mogli usiąść bezpiecznie w wyznaczonych miejscach.

Spójrzmy teraz na czytania Pisma Świętego przeznaczone do rozważania podczas dzisiejszej Niedzieli Miłosierdzia Bożego. 

Ewangeliczny niewierny Tomasz spędza sen z powiek wielu ludziom. Często w potocznej mowie odnosimy się do niego w różnych sytuacjach naszego życia. Z jednej strony dużo w nas jest niedowiarstwa. Rodzi się z braku ufności w człowieka. Dzisiaj ludzie nie mają do siebie zaufania. Niestety są ku temu powody. Zachwiane zaufanie jest bardzo trudno odbudować. Jednak jest druga strona medalu. Mam wrażenie, że przyjmujemy wiele rzeczy „jak leci”, bez zastanawiania się nad nimi. Tyle razy popełniamy te same błędy albo też kopiujemy błędy innych. Nieustannie poruszamy się między niedowiarstwem (negowaniem tylko dla zasady, z czystej przekory), a łatwowiernością, by nie rzec naiwnością.

Wróćmy do Tomasza Apostoła. Czyż naprawdę gani się jego postawę? Jego niedowierzanie nie rodzi się z braku ufności. Widzę to w kategoriach przecierania oczu ze zdumienia. Dzieje się tak, kiedy do człowieka dociera fakt, że spełnia się to, o czym marzył, ale w zaskakujący sposób. 

Wszyscy zgromadzeni w wieczerniku po wydarzeniach Wielkiego Piątku podskórnie czuli, że coś się wydarzy. Tomasz też – i dlatego jedną z cech jego niedowierzania jest to, iż nie przyjmuje bezkrytycznie pogłosek, które do niego docierają. W wieczerniku uczniowie czekali – po ludzku rzecz biorąc – na cud, bo przecież widzieli i wiedzieli, że umarł ich Mistrz.  Tomasz przyjmuje inną postawę. Nie znosi stanu bierności. Jest poszukiwaczem.

Z opisu, który jest dostępny w Ewangelii, wiemy, że jest jedynym uczniem, który opuścił miejsce tymczasowego pobytu, schronienie, z którego inni bali się wyjść. Prawdopodobnie wyszedł, by szukać, by pytać, by działać – nie dla zabicia smutku, ale dla szukania odpowiedzi. Kto nie szuka, ten nie znajduje. Kto nie pyta, ten nie otrzyma odpowiedzi. Obie postawy charakteryzuje niedowierzanie. Bardziej w kategoriach przecierania oczu za zdumienia, niż negowania tego, co się wydarzyło. Tomasz nie zarzuca swym towarzyszom kłamstwa czy oszustwa. Tomasz chciał się przekonać na własne oczy. Pragnął doświadczyć tego samego. Niewierny Tomasz – niedowierzający Tomasz – poszukuje znaków, argumentów.

Poszukiwania czynione w duchu wiary wydobywają z człowieka ukryte pokłady energii, siły, dobra. Ileż pytań rodzi się codziennie w naszych sercach? Ileż pytań zadaje nam życie? Choćby nawet ta sytuacja z koronawirusem. 

Idzie o to, by je podejmować w postawie otwartości, bo rzeczywistość i tak nas zaskakuje. Dotknięcie przez Tomasza ran Zmartwychwstałego Jezusa jest potrzebne nam, gdyż daje nam to dowód i przekonanie, że Jezus faktycznie zmartwychwstał.

Oby to niedowierzający Tomasz, a nie jakiś anonimowy niedowiarek stał się patronem naszego poszukiwania.

Życzymy Wam Drodzy odwagi w podejmowaniu zadań obecnego życia.

Wasi tolkmiccy duszpasterze.  

03721238on-line:33
Parafia świętego Jakuba Apostoła w Tolkmicku 2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
lanart