Parafia

Ogłoszenia parafialne


Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Kontakt

Parafia pw.  św.  Jakuba Apostoła
ul. Kościelna 2
82-340 Tolkmicko

tel.: (+48) 605-622-456
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Aktualności

UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE ŚP. JÓZEFA PAWLUKA 04.11.2019 (2019-11-04)
UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE ŚP. JÓZEFA PAWLUKA 04.11.2019

UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE

Ś.P. JÓZEFA PAWLUKA

04.11.2019

Dzisiaj odbył się pogrzeb śp. Józefa Pawluka, który przez długie lata był organistą w naszym kościele. W pamięci starszych parafian zapisał się jako Człowiek bardzo wierzący, uczciwy i uczynny, wzorowy Mąż i Ojciec. To On w każdą niedzielę i święta grał na organach na wszystkich Mszach świętych. Żona Ewa w każdą niedzielę była ze swoją „gromadką” na Mszy świętej. Siedzieli zawsze blisko ołtarza. 

Pan Józef angażował się również w różne prace przy kościele – dokąd zdrowie pozwoliło. Przez długie lata chorował. Zdany był na opiekę Żony i Najbliższych. Nigdy jednak nie zatracił wiary w Boga.  

Dzisiaj miał piękny pogrzeb. Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył ks. Biskup Elbląski Jacek Jezierski. W koncelebrze uczestniczył ks. Tadeusz Jarecki – przełożony Salezjańskiej  Inspektorii Warszawskiej, Syn Tadeusz, ks. Proboszcz Józef Grochowski, oraz Księża z różnych stron Polski i naszej tolkmickiej Wspólnoty. Swoim życiem zasłużył sobie na to piękne pożegnanie.

Ciało śp. Józefa Pawluka zostało złożone w grobie rodzinnym na tolkmickim cmentarzu.

Przedstawiamy życiorys śp. Józefa Pawluka, przygotowany przez Rodzinę

„Józef Pawluk urodził się 3 lutego 1931 roku w Horodle, woj. Lubelskie. Jego rodzice to Mikołaj i Feliksa z domu Szymańska. Jest siódmym dzieckiem z ośmiorga wszystkich dzieci. Miał dwie siostry i pięciu braci, w tym brata kapłana - Tadeusza. Józef był ostatnim żyjącym z grona rodzeństwa. Józef uczył się w Zasadniczej Szkole Ceramicznej w Lubsku k/Zielonej Góry, a następnie ukończył Technikum Ceramiczne w Krotoszynie. Ponadto zaocznie ukończył trzyletni kurs katechetyczno-organistowski we Wrocławiu, otrzymując dyplom katechetyczno-organistowski. Otrzymał także dyplom organistowski z rąk księdza Antoniego Chlondowskiego (Salezjanina) w Trzebini k/Krakowa. Pracował zawodowo w zawodzie ceramicznym a także jako organista - od 1954 roku w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Małowicach (województwo lubuskie), od 1958 r. w Liszkowie k/Inowrocławia, od 1960 r. w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Łęczu i od 1967 r. w parafii św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku – najpierw dorywczo, a od 1973 roku do dnia zachorowania (w 2001 r.) pełnił tę posługę w Tolkmicku na stałe. Pełniąc posługę organisty podejmował także pracę katechetyczną w Małomicach, Radojewicach, w Bobrzanach, Liszkowie, Kijewie, Niszczewicach. Będąc pracownikiem zakładów ceramicznych dużo pomagał w pracach remontowych kościołów, jak również w budowaniu plebani w Tolkmicku. Sam często w czasie wolnym od pracy produkował materiały ceramiczne, by ofiarowywać je na potrzeby prowadzonych prac remontowych w kościołach w Elblągu, Gdańsku, a także w Czerwińsku nad Wisłą.

Józef Pawluk ożenił się z Ewą Staszak w 1955 r. w Małomicach. Jego żona ma obecnie 84 lata. Małżonkowie obdarzyli życiem i wychowali czworo dzieci, dwie córki i dwóch synów, w tym kapłana salezjanina Tadeusza. Doczekali się jednej wnuczki i trzech wnuków oraz jednego prawnuka. Szczególnie ich córki; Jagoda i Dorota opiekowały się ojcem. Nadal troszczą się o chorą mamę. Cała rodzina odbiera cierpienia rodziców jako szczególne błogosławieństwo. Oprócz daru wiary dali piękne świadectwo modlitwy, a cierpieniem znoszonym w cierpliwości i w duchu ofiary za swoich najbliższych cementowali wielopokoleniową rodzinę w prawdziwej jedności.”

Jednoczymy się w bólu z Rodziną  po śmierci Męża, Taty, Dziadka i Pradziadka, oraz Wspaniałego Człowieka.

Wieczny odpoczynek racz  Mu dać Panie...

Zdjęcia: http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,626,uroczystosci-pogrzebowe-sp-jozefa-pawluka-04112019.html

03868607on-line:77
Parafia świętego Jakuba Apostoła w Tolkmicku 2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
lanart