Parafia

Ogłoszenia parafialne


Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Kontakt

Parafia pw.  św.  Jakuba Apostoła
ul. Kościelna 2
82-340 Tolkmicko

tel.: (+48) 605-622-456
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Aktualności

TOLKMICKIE DNI JAKUBOWE 20 - 21.07.2019 (2019-07-21)
TOLKMICKIE DNI JAKUBOWE 20 - 21.07.2019

TOLKMICKIE

DNI JAKUBOWE

20 21.07.2019

Zakończyły się tegoroczne obchody Tolkmickich Dni Jakubowych, które odbyły się w dniach 20 – 21 lipca. Po hejnale z wieży Ratusza, otworzyła je Pani Magdalena Dalman – Burmistrz Miasta i Gminy Tolkmicko, ks. Proboszcz Józef Grochowski, oraz Pan Andrzej Osmański – Przewodniczący Rady Miejskiej. Dni Jakubowe przebiegały pod patronatem honorowym Pani Bogusławy Orzechowskiej – Senator RP.

Na Placu Wolności przed Ratuszem, przygotowano wiele atrakcji dla mieszkańców i gości. Były bardzo smaczne ciasta i inne rarytasy w wykonaniu Kół Gospodyń wiejskich, stoiska produktów lokalnych, warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych, stoiska rzemiosł dawnych i tradycyjnych.

O pełnych godzinach zegarowych mogliśmy obejrzeć pokazy walk rycerskich. O wielu szczegółach dot. ubioru rycerza opowiadał Pan Michał Gzowski, Tolkmiczanin, który brał też udział w walkach. Swoje umiejętności mogli sprawdzić chętni, przyglądający się pokazom.

Atrakcjami tego dnia były koncerty w wykonaniu „Pielgrzymów Północy”, którzy w Tolkmicku obchodzili swój IV Festiwal.

Zespół TURBA IACOBI tworzy Grupa pod wezwaniem św. Jakuba. W jego skład wchodzą muzycy, instrumentaliści i śpiewacy, związani są z tak zwanym nurtem poinformowanego wykonawstwa muzyki dawnej, oraz tradycyjnej. Zespół wykorzystuje głównie instrumenty historyczne. Zaprezentowali nam koncert „Na zamku i w karczmie” – utwory na styku tradycji dworskiej, oraz ludowej i tradycyjnej.

Drugi koncert „W Międzyczasie”, to autorskie utwory Kapeli Jazgódki, muzyka zainspirowana różnymi obliczami etnicznej Europy.

Wykonania utworów tych Zespołów, to już rzadkość. Słuchało się ich z wielką przyjemnością, za co dziękujemy Wykonawcom.

Drugi dzień obchodów Tolkmickich Dni Jakubowych rozpoczęła Parafialna Orkiestra Dęta z Szastarki, muzycznym powitaniem wchodzących na Mszę świętą do Kościoła św. Jakuba Apostoła.

Tegorocznej Mszy św. „Missa Sancti Iacobi” przewodniczył ks. Piotr Sosnowski – Wikariusz Inspektorialny Inspektorii Warszawskiej - Salezjanin. W koncelebrze uczestniczył ks. Andrzej Arbaczewski z Szastarki, oraz ks. Tadeusz Pawluk, również Salezjanin, pochodzący z Kadyn. 

W Mszy św. brali udział:  Pani Senator Bogusława Orzechowska z Małżonkiem, Pani Burmistrz Magdalena Dalman z Małżonkiem, Pan Andrzej Osmański – Przewodniczący Rady Miejskiej, oraz licznie zebrani Parafianie i Goście.

Oprawę liturgiczną przygotowała na tę uroczystość Schola Węgajty, którą tworzą śpiewacy, aktorzy, muzycy, plastycy, teatrolodzy i muzykolodzy, pochodzący z 6 krajów europejskich. Teksty pochodziły z dwunastowiecznego Codexu Calixtinus z Santiago de Compostela. 

W oprawę liturgiczną Mszy włączała się też Orkiestra Dęta z Szastarki.

Słowo Boże, nawiązujące do czytań tej niedzieli, oraz przybliżające postać św. Jakuba Apostoła, wygłosił ks. Piotr Sosnowski – Wikariusz Inspektorialny.

Po Mszy św. wzięliśmy udział w procesji wokół kościoła. Ksiądz Wikariusz niósł figurkę św. Jakuba Apostoła, a Ksiądz Tadeusz – relikwie Świętego Patrona. Na stopniach kościoła pobłogosławili Oni zebranych wiernych.

Po wysłuchaniu hymnu miasta, w towarzystwie Orkiestry, udaliśmy się na Plac Wolności, na dalszą część Obchodów Dni, gdzie Organizatorzy przygotowali wiele niespodzianek. 

Tradycyjnie, każdy mógł skosztować bardzo smacznej zupy rybnej, przygotowanej przez Rodzinę Państwa Szewczyków, oraz smakołyków, przygotowanych przez Koło Gospodyń w Suchaczu. 

Orkiestra z Szastarki dała kolejny, piękny koncert na instrumentach dętych. Ośrodek Kultury w Tolkmicku prowadził warsztaty plastyczne dla dzieci. 

W Sali muzealnej Ratusza, chętni mogli obejrzeć film historyczny o Tolkmicku, oraz zbiory tolkmickiego Muzeum.

Popołudnie na Placu wypełniły występy artystyczne lokalnych zespołów, prezentujące muzykę ludową, popularną i biesiadną. Było bardzo wesoło…

Zespół RMS z Dzierzgonia „rozgrzał” swoim występem wszystkich obecnych. Były nawet tańce…

Tego popołudnia ks. Proboszcz, w porcie, tradycyjnie święcił łodzi, jachty i „wszystko co pływa”. Jak zwykle, obecni mogli skorzystać z przejażdżek po naszym Zalewie Wiślanym. Pobyt w porcie umilali członkowie Orkiestry z Szastarki.

O 18:00 w kościele odprawiona została Msza św. w intencji kierowców, a po niej, też tradycyjnie już, Ksiądz Proboszcz święcił przed kościołem wszelkie pojazdy… i nie szczędził wody.

Poświęceniem pojazdów zakończyły się tegoroczne obchody Tolkmickich Dni Jakubowych. Za ich przebieg dziękujemy Organizatorom i wszystkim, którzy przyczynili się do ich uświetnienia. Do zobaczenia za rok.

Liturgiczne obchody Święta świętego Jakuba Apostoła rozpoczną się o godz. 18:00 w środę 24 lipca, Mszą św. w intencji zmarłych, po której procesyjnie przejdziemy na cmentarz.

W czwartek 25 lipca o godz. 12:00 zapraszamy wszystkich na Mszę świętą odpustową, z procesją wokół kościoła i ucałowaniem relikwii św. Jakuba Apostoła, patrona miasta i parafii. Do zobaczenia.

Zdjęcia z soboty - http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,613,jakubowe-dni-tolkmicka-cz1-20072019.html

Niedziela: http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,614,jakubowe-dni-tolkmicka-cz-2-21072019.html

i jeszcze... http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,615,jakubowe-dni-tolkmicka-cz-3-21072019.html

oraz: https://elblag.gosc.pl/doc/5721301.Dni-Jakubowe-rozpoczete

03721481on-line:11
Parafia świętego Jakuba Apostoła w Tolkmicku 2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
lanart