Parafia

Ogłoszenia parafialne


Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Kontakt

Parafia pw.  św.  Jakuba Apostoła
ul. Kościelna 2
82-340 Tolkmicko

tel.: (+48) 605-622-456
www.salezjanie-tolkmicko.pl

Aktualności

ŚRODA POPIELCOWA 14.02.2018. (2018-02-14)
ŚRODA POPIELCOWA 14.02.2018.

ŚRODA POPIELCOWA

POSYPANIE GŁÓW POPIOŁEM

14.02.2018.

Środa Popielcowa nazywana jest również Popielcem. 

Wierni podczas liturgii lub nabożeństwa, pochylają głowę w pokorze, a kapłan symbolicznie posypuje ją popiołem, pochodzącym z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku. Kapłan wypowiada przy tym słowa: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Tradycyjny obrzęd ma za zadanie przypomnieć, że życie ziemskie mija, a silna wiara, ćwiczenia duchowe, dobrowolne wyrzeczenia i bezinteresowne dawanie pomagają osiągnąć życie wieczne.

Środa Popielcowa rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Przez 40 dni wierni przez modlitwę i post w nakazane dni, przygotowują się do najważniejszych świąt w Kościele katolickim, jakimi są Święta Wielkiej Nocy.

W naszym Kościele ta tradycja jest również zachowana.

Licznie przybyli parafianie  na Msze św. i Nabożeństwa.

Pięknie tę tradycję podtrzymują w naszej Parafii tolkmickie placówki oświatowe:  Przedszkole, Szkoła Podstawowa i Gimnazjum. Dzieciom i młodzieży towarzyszyli Dyrektorzy, Nauczyciele, Wychowawcy i Rodzice. 

Po modlitwach i wprowadzeniu w atmosferę przez Księży, wszyscy ustawiali się w kolejkę do posypania głowy. Szczególnie wzruszające były przeżycia tych chwil przez najmłodsze dzieci z Przedszkola, ale i starsi uczniowie ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, z powagą i pewną zadumą podchodzili do księży, by szczypta popiołu znalazła się na ich głowach.

Dziękujemy Dorosłym, zebranym na Popielcowych Mszach Św., oraz Dzieciom i Młodzieży z naszego Przedszkola, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, za tak liczny udział w Mszach i Nabożeństwach. 

Dziękujemy Dyrekcjom wymienionych Placówek za dowody głębokiej wiary, wyrażającej się w obecności w Kościele, lub z braku czasu - na pozwolenie podopiecznym na udział w Nabożeństwach Środy Popielcowej. 

Bóg zapłać wszystkim.

Zdjęcia:  http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,533,sroda-popielcowa-14022018.html

Zdjęcia Cz.2 :  http://www.salezjanie-tolkmicko.pl/galeria,534,sroda-popielcowa-14022018-cz2.html


03721489on-line:33
Parafia świętego Jakuba Apostoła w Tolkmicku 2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
lanart